Salming Ranger – univerzální tank, který si poradí s mnoha povrchy

Salming pro letošek zkusil vytvořit botu, která je koncepčně jiná, než jejich klasické modely s označením Trail. Je to bota, která by měla zvládnout vícero povrchů a je řazena do kategorie univerzálních bot. Oproti jejich klasickému trialovému modelu má několik parametrů, díky kterým ji opravdu nemůžeme zařadit do čistých trailovek. A proč? Pojďme se na ně podívat blíže.

První dojem

Když jsem otevřel krabici, naskytl se mi pohled na zajímavé modro černé boty. Zaujaly mně. A čím? No přeci modro černou kombinací. Netajím se tím, že se mi tyhle dvě barvy společně hodně líbí. Ale tohle je jen věc vkusu. Když jsem je z krabice vytáhl, tak mě zaujali tím, že jsou celkem lehké i přesto, že vypadají spíše robustněji. Co mě trošku zarazilo, tak byl tvar. Ten vypadal opravdu hodně robustně a široce a měl jsem obavy, jak budou sedět na noze. Ve velikosti 43 1/3 váží příjemných 281 gramů.

Svršek – pevné, tlustý a příjemný

Ten je tvořen sendvičovou technologií 3 Layer Construction. Je složena ze 3 vrstev, které svršku dodávající pořádnou odolnost a pohodlnost. První vrstva je polyesterová a její bezešví materiál udržuje chodidlo jako v bavlnce. Druhá vrstva je tvořena ideálně pevným úpletem, který má za úkol udržet nohu chráněnou od vnějších vlivů. Nakonec tu máme třetí vrstvu ROCShield™ , což je polyuretanový pruh tažený podél celé boty. Na starosti má ochranu boty od kamenů a dalších mechanických částí, které by mohli při běhu do boty vniknout. Na stabilitě pak celé botě přidává technologie ExoSkeleton™, která je umístěna na klíčových místech boty.

A co je to ta technologie ExoSkeleton™? Jde o stabilizační technologii, která stabilizuje chodidlo při jeho pohybech d stran a tím je snížen tlak na MTP klouby neboli metatarzofalangeální klouby). Dále pák napomáhá eliminovat tření nohy v botě a navíc chrání měkké části nohy.

Bota není určena pro nikoho s příliš úzkým chodidlem, což může být patrní již na první pohled. Já osobně jsem musel mít botu hodně utaženou, aby mi noha necestovala hlavně v přední části boty. Ta je navíc vybavena technologií Toe Box™. Ta rozšiřuje přední část boty tak, aby vaše prsty měli dostatek místa a mohli mít přirozený pohyb.

Poslední částí svršku, kterou je třeba zmínit, tak je technologie Heelcup™ nacházející se v patní části boty. A zde musím říct, že tato technologie se mi na botě líbí. Napomáhá fixaci paty v botě tak, aby vám necestovala ze strany na stranu, a vy jste neměli po pár minutách běhu nepříjemné puchýře. Navíc nezvyšuje váhu boty.

Mezipodešev – pohodlná, ale málo dynamická

Mezipodešev je něco, z čeho jsem měl zvláštní pocit. Na jednu stranu je velice pohodlná. A na stranu druhou je málo dynamická. Je to dle mého takový pohodlný tank, se kterým ale nemůžete běžet dostatečně rychle. Tlumení je tvořeno vrstvou RunLite™ z odolné EVA pěny. Ranger disponuje 5 mm dropem (20 mm pod patou a 15 mm pod špičkou). Jak jsem již zmínil, bota není nijak extra dynamická a je spíše zaměřena na přirozenější pohyb chodidla a pohodlí než na rychlý a dynamický běh.

Podešev – univerzální a odolný

Je vyroben z odolné pryže, která má šanci dlouho vydržet. Ale bude hodně záležet, jaký povrch budete preferovat. Jelikož jde o univerzální botu, tak na ní najdete 44 šputnů s výškou 4 mm po obvodu. Jsou rozmístěny tak, jakoby připomínali pás tanku. Dále zde najdete 19 kulatých špuntů ve střední části podešve. Ty jsou různě vysoké a rozmístění „cik cak“. Když jsem s botami běžel po šotolině, písčitém povrchu nebo zpevněných cestách, tak se bota chovala velice stabilně a měla dobrou trakci. Horší to bylo na kamení a kořenech. Tam už jsem takovou jistotu neměl a musel jsem hodně dávat bacha, kam šlapu. Když jsem se vydal do bláta, tak se podešev chovala obstojně a vzdálenost kulatých segmentů zajišťovala, že se bláto nelepilo a zůstávalo na zemi.

Klady:

  • Univerzálnost podešve
  • Pohodlných a pevný svršek (ideální na běhání v chladném počasí)
  • Barevné provedení (čistě osobní záležitost)
  • Nízká váha
  • Možnost využití i na turistiku
  • Přívětivá cena

Zápory

  • Nestabilní v kamenitém a kořenovitém terénu
  • Nízká dynamika
  • Nevhodné na běhy delší než 30 km.

Závěrem

Nový univerzální model od Salmingu je příjemnou změnou v jejich nabídce běžeckých bot. Pokud hledáte pohodlnou univerzální boty, se kterou se půjdete proběhnout jen tak na pohodu a nebudete řešit, v jakém terénu běžíte, tak jsou tyhle boty ty pravé. Nicméně bych vám je doporučil na běhy do 30 km. Ještě bych chtěl říct, že je můžete s klidným svědomím vzít i na turistiku.