Saucony Freedom ISO na asfaltu, štarku, písku, v lese a na sjezdovce

V předchozích testech z naší outdoorové dovolené jsem se zaměřil na běžecké vesty/batůžky (ke čtení zde). Když už máme sbaleno, můžeme se vydat opravdu do terénu. Bez ohledu na počasí nám nesmí chybět boty (legendu bosoběhu – Tomše Zahálku samozřejmě nepočítáme, ten ať si běhá, jak ho pánbůh stvořil, viď Tome:-). Na náš výlet jsme z Triexpertu v Holešovicích vyfasovali  Saucony Freedom ISO, což je fajn hračka, jelikož jde o první model, kde je technologie podešve Everun po celé délce boty, což by mělo zajistit hodně kvalitní tlumení a pohodlné nošení i na dlouhých tratích. S tlumením to obecně zase tak úplně nepřeháním, tak jsem zvědav, jaký odpich budou Saucony mít.

Měl jsem je doma už nějakou dobu před dovolenou, což jsem ocenil. Rozbíhat si boty až na místě by byl velký risk. K tomu tedy jen dodám, že i když byly boty úplně nové, od prvních kilometrů mě nic netlačilo a noha v nich měla hezky pohodlí. V tomto ohledu jsem už věděl, že bude vše OK. Do té doby jsem však botky používal pouze na silnici a v Adršpachu měli dostat trochu čoud i na prašnějších cestách a jednoduchých turistických trasách. Měl jsem celkem kliku, jelikož jsem boty vyzkoušel ještě před částí dovolené, kdy nám počasí nepřálo. Do bláta by se mi s nimi asi opravdu moc nechtělo, to už by byl neférový souboj.

Než jsem boty nazul, tak jsem si je trochu osahal, zohýbal a přečetl, co uvádí výrobce. Na první pohled se mi hodně líbilo, jak amíci vyřešili vnitřní „bezešvou ponožku“, jejíž součástí je vlastně i jazyk boty. Jak jsem uvedl již výše, bota je opravdu hodně pohodlná a když ji dobře zašněrujete, uběhnete v ní na jeden záběr desítky kilometrů. Šněrování je poctivé a pevné, není u boty jen tak na okrasu, ale opravdu pomáhá chodidlo dobře držet ve skeletu boty a nikde nic netlačí.

Na to, jak dobré má mít bota díky technologii EVERUN tlumení, měla celkem odpich a běh byl hodně živý. Tlumení je opravdu poměrně výrazné, i když bych určitě neřekl, že jsou boty nějak přehnaně, nebo nepřirozeně tlumené. Dokonce bych řekl, že pro většinu populace to výrobce celkem dobře trefil. Já osobně bych preferoval dokonce tlumení možná ještě o něco menší, to bude ale asi spíše o zvyku. Jednou za čas trénuji i v barefootech a rozdíl v tlumení a jeho vnímání je tedy v mém případě opravdu propastný. V této souvislosti mě Soucony potěšily v tom, že i přes celkem velkou míru tlumení mají výšku pouze 19mm pod patou a 15mm pod špičkou. Drop je tedy 4mm, což je naopak můj nejoblíbenější. Podrážka hezky vázala s terénem a na suchém prachovém povrchu i jednoduchých lesních cestách se osvědčila, nepodkluzovala a nikde mě nenechala viset. Dokonce jsem si s ní dal párkrát i jednu místní krátkou sjezdovku po trávě. I když při zpátečním seběhu jsem se trochu bál, nikde jsem neměl pocit nějakého výrazného nebezpečí, nebo nestability. Jasně, určitě nejde v terénu srovnávat s trailovou botou, ale umí si s terénem poradit tak, aby vám váš běh neotrávila, i když se do cesty připlete podobná překážka.

Resumé: Myslím tedy, že volba této boty se Triexpertu povedla a zadání boty do terénu, kde bude 50% asfalt a zbytek tak různě po cestách určitě splnila na výbornou. Díky moc za půjčení.

Saucony Freedom ISO jsou k sehnání zde. Vyzkoušet se dají na prodejnách 3x v Praze, Brně, Č. Budějovicích, Hradci Králové a Ostravě.

Pavel