Saucony Peregrine ICE+ – bota, která se nebojí ledu

Saucony Peregrine ICE+ – bota, která se nebojí ledu

Začíná zima, a tak je potřeba zkontrolovat výbavu. Dlouhé kalhoty, bundy proti větru a pořádné boty. Jenže co při sněhu a náledí zvolit? Zapomeňte na nesmeky a boty s hřeby. Teď jsou tady Saucony Peregrine ICE+ – boty, které se nezaleknou ani ledu.

Autor: Michal Hrabec

Základem je Vibram ArcticGrip

Když jsem se letos v únoru na mnichovském veletrhu ISPO seznamoval s novinkami na nadcházející období, byla jednou z největších atrakcí expozice specialisty na podešve Vibram. Značka, která už dlouhá léta dodává ty nejlepší podešve pro treking, se rok, co rok – více a více prosazuje také v segmentu trialového běhání. A právě v tomto stánku se zastavil snad každý. Na boty nám tady připevnili svou podešev a my se procházeli po připravené několikametrové kostce ledu. Jakmile jsem vstoupil na led ve svých botách, bez přidržování zábradlí jsem nebyl schopen stát. S připevněnou speciální podrážkou jsem se mohl procházet zcela volně. Jako by někdo nahradil kluzký led betonem.

Jak to funguje?

 Podešev je složena ze dvou materiálů z měkké gumy IceTrek, která se používá pro maximální grip na téměř každém povrchu i v nízkých teplotách a pak speciální materiál vyvinutý právě pro ten nejlepší grip na ledu. Z tohoto materiálu je vytvořen šípovitý vzor pod celou délkou chodidla.

Na omak připomíná materiál smirkový papír, jenže ten by při běhu moc dlouho nevydržel, proto je tady několika milimetrová vrstva směsi gumy a jemného abraziva. Zajistí, že i při dlouhodobém používání se bude čím „zakousnout“ do ledu.

Již druhá bota s ArcticGrip od Saucony

Právě tuto vychytávku implementovali v Saucony již loni do své zimní speciálky Saucony Razort ICE+. Bohužel se tato bota u nás začala prodávat až na samém konci zimy. Na tuto se naštěstí už teď můžeme těšit na nejnovější Peregriny ICE+. Boty vycházejí z oblíbených trialových Peregreenů, obsahují tedy v patě pěnu Everun. Zachovávají si také nízkou hmotnost 266 gramů,, ve velikosti 8. V mé velikosti 12.5 pak drží stále příjemných 329 gramů. Drop si zachoval minimální 4mm. Navíc však získala právě zmiňovanou podešev Vibram.

Pravověrná trailovka která podrží

A jak se v této novince běhá? Test na ledu jsem si odbyl už v loňském roce a výsledek? Oproti nesmekům je běh výrazně pohodlnější a tišší a subjektivně jsem si přišel také jistější. Mimo led a sníh zvládá bota většinu terénů, nesvědčí ji pouze hluboké bahno.

Pokud jste zvyklí do lesa vyběhnout z domu a máte to pár kilometrů po silnici problém to určitě nebude, dlouhý běh po asfaltu nebo betonu bych ale nedoporučoval. Tlumení odpovídá botám do terénu. Delší běh po silnici tak nemusí být, pro méně zkušené běžce, zcela komfortní. Jakmile však vyběhnete do terénu, projeví se vlastnosti boty dokonale. Je stabilní, a tak noha dokáže správně a rychle reagovat na nerovnosti a změny povrchu. Použití Everunu v patě se nejvíce projeví v sebězích, kde výrazně pomůže utlumit dopady a udržet rychlost. Díky propracovanému svršku se podařilo spojit téměř neslučitelné bota sedí na noze jako přibitá, přitom je stále velmi pohodlná.

Co uvádí výrobce

Neurální trailová obuv navržená speciálně pro zimní podmínky. Podešev Vibram® Arctic Grip má vysoký počet kontaktních plošek pro skvělou trakci na ledu.

Svršek z vysoce voděodolného materiálu FLEXSHELL ochrání před vlhkostí.

Vysoce pružná mezipodešev umožní noze přizpůsobit se nerovnostem, materiál EBO poskytuje zvýšenou ochranu.

Drop: 4 mm

Hmotnost: 266 g