Suunto Spartan Sport wrist HR baro

Suunto Spartan Sport wrist HR baro

Sporttesterů je v dnešní době nespočet, nám se nyní dostaly do ruky Suunto Spartan Sport wrist HR baro a tak jsme je pořádně prověřili. 

Již na první pohled se jedná o hodinky, které v sobě nezapřou sportovního a outdoorového ducha. Zpracování a design jsou na vysoké úrovni tak jak je u značky Suunto zvykem. Dotykový displej Matrix je velice dobře čitelný i za přímého slunečního světla Řemínek je ze silikonu, díky kterému hodinky na ruce jednoduše sedí. Tuto vlastnost oceníte nejen při běhu, ale i při dalších sportovních aktivitách, pro které jsou hodinky určeny. Hodinky váží 77 gramů. To je váha na běžné nošení i na spaní, kdy probíhá měření intenzity spánku. Mne váha a velikost hodinek nijak neobtěžovala. Na spodní straně pouzdra jsou senzory měření tepu, které sice nejsou  v měření tak přesné jako hrudní pás. Jejich odchylka je však přijatelná a rozhodně je to komfortnější řešení než hrudní pás, který je také součástí balení. S vodotěsností do 50m se nemusíte o hodinky obávat ani při rekreačním potápění.

Hodinky podporují více než 80 sportovních aktivit k měření. Po dokončení sportu se na displeji zobrazí souhrnné údaje a odhad doby zotavení. Podle ní pak můžete upravit další tréninkový plán. Přenést data z hodinek je možno jak s pomocí aplikace v telefonu, tak kabelem přes počítač. V aplikaci a na webu pak naleznete detailnější informace, jako jsou grafy výkonu, trasy podle údajů GPS.

Běh

Při běhu jsou klasické ukazatele jako vzdálenost, čas a průměrné tempo prezentovány přehledně a velice přesně. Samozřejmě můžete zaznamenat různé intervaly, ať už podle jednotlivých kilometrů, tak podle vlastního určení intervalu (klasicky na běžeckém okruhu).  Na konci se v souhrnu dozvíte i o nejvyšším a nejnižším bodu celé trasy, průměrný srdeční tep a dobu zotavení.

Možnost navigování na předem nastavené body zájmu, nebo zpět na místo, kde začala Vaše aktivita není problém. Samozřejmě nečekejte navigaci: „Odbočte vlevo.“ Tady jde pouze o určení směru k cíli.

Plavání

Pro plavce můžou být hodinky také nedocenitelným pomocníkem. Přesně změří uplavanou vzdálenost i v krytém bazénu (pokud tedy Váš bazén není menší než 15 metrů). Také o plaveckých stylech budete mít dokonalý přehled. Kromě vzdálenosti a času se dozvíte spoustu užitečných informací.

Fitness

V režimu fitness se jako základní ukazatele jeví doba trvání aktivity, srdeční tep , spálené kalorie a epoc (měření sportovní zátěže). Zejména u tohoto sportu, doporučuji zamykat hodinky proti nechtěnému zastavení měření. Rukavice na fitness dokáží bez zamčení hodinek zastavit měření  a pokud si toho při výkonu nevšimnete, tak přijdete o přehled měřených údajů.

Ostatní aktivity

Při dalších aktivitách, jako je jízda na kolečkových bruslích, fotbal, procházka se psem, se vždy měří základní údaje, které dávají k danému sportu smysl. Další ukazatele pro měření si můžete nastavit dle libosti na stránkách movescount. Ciferník hodinek jde přizpůsobit v několika stupních. Od strohých dat přes grafy až k navigaci.

Krásnou funkcí je, že aplikace v telefonu dokáže vytvořit z Vašich pohybových sportovních aktivit ( běh, kolečkové brusle, cyklistika atd..) zajímavou animaci. Pěkně je vidět, jak jste se pohybovali krajinou, kde jste dosáhli maximální nadmořské výšky a jak Vám cesta ubíhala. Animaci pak můžete sdílet na oblíbených sociálních sítích.

Přehled o všech aktivitách naleznete v deníku. Letmým pohledem tak poznáte, jak jste úspěšní v dosahování tréninkového cíle. Můžete se podívat také na podrobnější detail. Zkrátka vše najdete na jednom místě pěkně uspořádané.

Přečti si náš test na Suunto 9

Další vychytávky

Suunto také měří nepřetržité denní aktivity jako je srdeční tep, kroky a z toho vycházející spálené kalorie. Toto měření může být dobrou motivací pro uživatele ke zvýšení aktivity. Dokáží přesně monitorovat spánek.

Hodinky se nedají nazvat úplně „smart“. Samozřejmě, že Vám ukáží jméno volajícího a i nějakou tu zprávu si na nich v rychlosti přečtete, ale nečekejte například možnost hudebního přehrávače přímo v hodinkách bez použití telefonu.

Výdrž hodinek na jedno nabití je při stálém spojení s telefonem přes bluetooth kolem 6 dnů. Pokud budete hodinky používat jen jako ukazatel času s občasným využitím jejich dalších funkcí, prodlouží se výdrž na dvojnásobek. Samozřejmě záleží na požívání GPS, které je nejvíce náročné na energii. Nabíjení za pomoci kabelu s magnetem je velice lehké. Konektor se s hodinkami spojí přesně hned po jeho přiblížení k pouzdru a neuvolní se ani při manipulaci.

A jak to vidím?

Hlavní výhodou tohoto modelu je univerzálnost. Pokud se zaměřujete čistě jen na běh, určitě Vám budou stejně dobře sloužit nižší modely od této značky. Pokud však děláte více sportů a chcete mít dokonalý přehled o tom, jaký výkon v jednotlivých sportech podáváte, zvolte tento model. Nezklame Vás při žádné aktivitě a dá vám i docela přesný přehled o tom, jak fungujete v rámci dne (měření kalorií, kroků), ale v rámci regenerace (měření spánku).

Nesmím také opomenout vizuální stránku hodinek, které se opravdu dají nosit celý den, a to i k formálnějšímu outfitu. Naopak budete vypadat velmi trendy.

Klady

– přesnost GPS a zaznamenávání trasy

– opravdu odolné sportovní hodinky

– design vhodný pro každodenní nošení

– zaznamenávání velkého množství různých údajů a jejich prezentace v aplikaci, nebo na stránkách movescount

Zápory

– méně možností u notifikací

– rukavice na fitness dokáží bez zamčení hodinek zastavit měření