Test: Boty s pumpičkou Reebok ZPump Fusion 2.5

Boty od firmy Reebok si u mě odbyly svoji premiéru. Zatímco při testování produktů již známých a ověřených značek má člověk nějaká očekávání, dosud nevyzkoušené značky s sebou přináší velký prostor pro dojmy a pocity, které si budeme s danou značkou nadále spojovat. Udělala jsem krok do neznáma s botami Reebok ZPump Fusion 2.5.

Na první pohled se jedná o moderní stylovou botu s klasickou konstrukcí a líbivým svrškem v sytě modré barvě. Díky průduchům umístěným především v oblasti špičky je dosaženo maximální prodyšnosti a tvarovaná vyjímatelná stélka také napomáhá celkovému komfortu při běhu.

Až při prvním nazouvání jsem zjistila, že testovaný model prakticky nemá žádný jazyk. Tkaničky, které jsou uchyceny látkovými očky, jsou tak vlastně jen na ozdobu. Bota působí kompaktně a jednolitě, ale obouvání je trochu nezvyk. Proto oceníte poutko na patě, které vám s nazouváním pomůže.

1

Prostor pro prsty

Někteří už se možná radují, že je přestane obtěžovat posouvání jazyka v průběhu tréninku, ale tento konstrukční prvek s sebou přináší také určitá rizika. Běžcům s užším chodidlem tyto boty opravdu nesednou. Utáhnete-li tkaničky, aby noha v botě dobře seděla, svršek se zkrabatí a různě se zkroutí. To značně naruší komfort při nošení a při delších trénincích to může způsobit otlaky a odřeniny. Naopak běžci s širším chodidlem a vysokým nártem ocení dostatek místa jak ve střední části nohy, tak i v oblasti prstů.

Samotný název ZPump Fusion 2.5 odkazuje na hlavní technologii této obuvi. Přestože není technologie Pump žádnou novinkou, objevila se již před čtvrtstoletím u basketbalových bot z dílny stejné značky, u jiných značek ji stále nenajdete. Spočívá v umístění vzduchového váčku kolem paty a nártu, díky kterému dostanete obuv tvarovanou přesně na míru. Stačí integrovaným tlačítkem přifouknout či vedlejším ventilem upustit vzduch z váčku. Každý máme totiž odlišný tvar chodidla a především oblast úponu Achillovy šlachy je velmi citlivá. Dokonalé padnutí obuvi je tak významným prvkem, který značně ovlivňuje komfort při běhu a tím i výsledný výkon.

4

Extrémně odolná podešev

Podrážka je poměrně flexibilní, na nejvíce namáhaných místech je tvořena extrémně odolnou gumou. Patrně se však nepočítá s čistým došlapem přes špičku, kdy se jako první dostává do kontaktu malíková strana nohy. Pod ní totiž odolná guma chybí, ale během testování nedošlo k viditelnému opotřebení podrážky ani v tomto místě.

5

Za celou dobu testování se mi také nestalo, že by v podrážce uvízl kamínek, přestože má poměrně výrazný vzor. Díky němu obstál model ZPump Fusion 2.5 i v terénu, kde mě překvapil až nevídanou stabilitou na blátě. Nutno však podotknout, že k běhu v terénu tento model určený není, proto riskujete protržení lehkého svršku či zatrhávání textilních tkaniček.

Univerzální tlumení

Výrobce deklaruje, že se testovaný model hodí pro běhy do 5 km a pro vysoce intenzivní tréninky. Tlumení a podešev poskytují dostatek opory v odrazové fázi, při svižnějších úsecích jsem však pociťovala lehkou nestabilitu pravděpodobně způsobenou oblým tvarem výstupků na podrážce. Velmi univerzálně je zvolen tlumicí materiál, který vás provede dlouhými tréninky při podzimním nabíhání kilometrů, ale i třeba právě závodem na 5 km, kde bývá vysoká míra tlumení spíše na škodu.

Bota je neutrální, tedy nedisponuje kontrolou pronace ani jinými technologiemi pro korekci došlapu. Pozor by si tak měli dát nejen běžci s pronačním došlapem, ale i těžší běžci, pro které může být přechod z bot plných podpůrných a stabilizačních prvků také výraznou změnou.

Jediným nedostatkem je absence reflexních prvků, pro které by bylo na botě opravdu dost místa. Na druhou stranu je velmi pravděpodobné, že najdete reflexní prvky na svém oblečení, proto tento fakt jistě nebude hrát hlavní roli při výběru běžecké obuvi.

Model Reebok ZPump Fusion 2.5 bych doporučila spíše začínajícím a hobby běžcům, pro které je na prvním místě komfort při tréninku spíš než dynamika odrazu. A obzvlášť potěší ty, kteří mají širší chodidlo či vyšší nárt. Díky stylovému provedení a výraznému, ale ne extravagantnímu vzhledu, je možné tyto boty využít i pro denní nošení.

Text: Barbora Veselá | Foto: autorka a Reebok