Test trailových bot Hoka ZINAL!

Test trailových bot Hoka ZINAL!

Nové trailové boty od společnosti Hoka pojmenované ZINAL evokují u milovníků trial runningu jeden z nejnáročnějších závodů na světě Sierre – Zinal, který se koná ve Švýcarsku. Závod měřící 31 kilometrů s převýšením 2200 metrů vede v blízkosti pěti vrcholů, které mají nadmořskou výšku přes čtyři tisíce metrů: Weisshorn, Zinalrothorn, Obergabelhorn Matterhorn a Dent Blanche. Pojďme se na tuto krosovku detailněji podívat a zjistit, zda je přesně pro takovéto závody určena.

Kolébkovitá mezipodešev PROFLY™ Meta-Rocker je tvořena pevnější pěnou a jako celek nabízí velice dobré tlumení nárazů a díky vyšší energetické návratnosti dělá běh jednodušší. Podešev Vibram® Megagrip s konstrukcí Litebase se strategicky rozmístěnými 4mm špunty zase zaručuje perfektní trakci na jakémkoliv povrchu, ať už se jedná o jistotu v technických sebězích či o optimální záběr v prudkých stoupáních. Zbytek je tvořen novou, tvrdší EVA pěnou, která je ale přidána pouze v nejvytíženější části podešve, aby bylo dosaženo nižší hmotnosti a neutrpěla tím přilnavost boty a stabilita.

Celkově je podešev rozdělena na tři podélné pásy pod přední částí chodidla a U profilem na patě. Přední část boty je poměrně tuhá, naopak střední část je obzvláště flexibilní, což je ideální na hladké obcházení kamenů či kořenů.

Výška dropu je u tohoto modelu 5mm. Tlumící vrstva pod patou dosahuje mohutnosti 33mm. V kombinaci s nízkou hmotností, která je pouze 241g, je celá bota velmi dobře vyvážena a i přes nižší výšku dropu zvládne většinu nárazů. Právě i díky i nižší hmotnosti jsou boty velmi obratné a běžce vybízejí k rychlému běhu.

Svršek ZINALu je z tenké síťoviny, na který je použit recyklovaný materiál s důrazem na vysokou odolnost. Je flexibilní, lehký a konstrukčně velmi dobře navržený (noha se uvnitř boty nehýbe). Má dobrou prodyšnost, výbornou pružnost, je prostorný, a to zejména ve špičce, tudíž bota je vhodná i pro běžce s širšími chodidly. Pozor, není voděodolný, ale je rychleschnoucí.

Zesílený integrovaný jazyk skvěle obepne horní část chodidla a chrání před nečistotami. Na špičce boty je ochranná vrstva, která chrání prsty před ostrými kameny. Tkaničky mají tradiční šněrovací systém.

A jak si boty obstály v terénu?

ZINALy jsme podrobily důkladnému testu a vyzkoušely je na různorodém povrchu a při různých vzdálenostech. Po prvním nazutí je jasné, že vám na nohy padly opravdu lehké trailovky. Na noze krásně sedí a pokud se nimi rozběhneme, okamžitě poznáme, kde má bota své přednosti. Je skvěle vyvážená, citlivá a stabilní při dokroku na jakýkoliv povrch. I v těžším terénu kvalitně odpruží a nabídne při trailovém běhání dostatečnou ochranu nohy, i přesto, že síťovina je poměrně křehká. S ohledem na nízké špunty se úplně nehodí do skalnatého terénu či extrémně bahnitého či sněhem pokrytého terénu, ale svědčí jí spíše standardně členitý trail na kratší či středně dlouhé vzdálenosti, kde dostojí svému přízvisku FLY ON THE TRAIL. Tady je bota doma a dá se s ní běžet velice rychle! Nedalo nám to a ZINALy jsme vyzkoušely i na 63 km ultratrailu, kde ve finále také dobře obstála. Po celou dobu závodu bota nikde netlačila a běh byl komfortní. Neobjevily se žádné puchýře či otlaky.

Pokud bychom to měli stručně shrnout, jedná se o univerzální model, který si poradí jak s trailem, tak s asfaltovými přeběhy na kratších až středních tratích, ale neztratí se ani na delších distancích. ZINAL = lehká, pohodlná a efektivní bota, která bude vyhovovat mnoha běžcům.

Kup si své Hoka One One Zinal na http://www.rockpoint.cz/.

Boty stojí 4199 Kč. Rockpoint je největší prodejce obuvi značka HOKA v České Republice.