Testování bot Nike Air Zoom Pegasus 35

Testování bot Nike Air Zoom Pegasus 35

Když mi, jakožto členovi RUN magazine teamu, bylo nabídnuto, abych otestoval Nike Air Zoom Pegasus, byl jsem zcela nadšený. S botami od Nike mám už předešlé zkušenosti a věděl jsem tedy, jakou velikost si nahlásit. Nemusel jsem mít obavy, že by neseděly. Měl jsem v plánu korm tréninků zaběhnout si a otestovat v nich i pár závodních půlmaratonů a ke konci sezóny v nich absolvovat zahraniční maraton. Vybral jsem si ten v Řecku – v Athénách.

Nechci, aby můj dojem z bot byl zkreslený mými předchozími zkušenostmi s botami Nike, nicméně nadchli mě od samého počátku. Myslím, že pokud tyto boty kterémukoli běžci sednou na nohu, budou jeho dojmy podobné, jako ty moje.

Nike uvádí tento produktový popis: přesná a výkonná běžecká bota pro silniční běžce – vytrvalce, kteří touží po pohodlí a součastně přesnosti a plynnosti odrazu a přechodové fáze bez ztráty energie. Při velikosti 44 mají testované boty hmotnost 280 g a skvělé flexi podešve, tlumení, meggagrip s bezkonkurenčním záběrem a pohodlným přizpůsobivým svrškem. Jde o botu pro běžce s neutrálním došlapem. Rozdíl výšky pata/špička je ceých 10 mm.

Po obutí bot NAP35tek s nimi noha úplně splyne. Na nártu není cítit vůbec žádný tlak či tah. Tahle bota dokáže při došlapu do mezi podešve uložit část energie, která následně nohu podpoří v odrazu. Každý došlap mi dodával chuť se rozběhnout ještě rychleji. To, že svršek boty je lehký a prodyšný tento pocit ještě zdvojnásobilo. Pata je pevně držena bez pocitu omezení a lehkosti, co více si při běhu přát! Velkou pochvalu zaslouží dynamika lehkosti – jak v terénu, tak i na silnici. Ani po cca  450 km nenesou boty známky velkého opotřebení.

Rychlejší běžci je mohou ocenit a využít dobře při objemovém tréninku. Já sám jsem je využil při několika silničních závodech. Při dlouhém běhu – plosky chodidla někdy tuhnou – tato bota chodidlo dobře tlumí došlap a tím chrání svaly a šlachy. Bota poskytuje dostatek místa pro chodidla a prsty.

Na kratších závodních tratích jsem ocenil lehkost boty a plynulost, kdy mě do nohou vracela potřebnou energii. Na delší maratonské trati jsem ocenil, jak její plynulost, kdy mě do nohou vracela postupně energii a sílu, ale taky její lehkost a perfektní tlumení, když i při 35 km v nohách jsem nepociťoval žádnou únavu v lýtkách a achilovka držela přesně tak jak má. Jasně, byla v tom i velká část mých odmakaných tréninků, ale o to více umím své pocity na podobných tratích celkem dobře porovnávat. Maratonská trať v Řecku se nepovažuje za lehkou a i zde mi donesl NAZP35 úspěšně do cíle. Po doběhu jsem necítil žádnou extrémní únavu nohou a věřím, že z velké části za to vděčím právě této dokonalé běžecké botě.

A závěrečný verdikt tedy je, že tato bota se hodí jak na nabíhání kilometrů, tak i na těžké závodní povrchy.

Rád jsem botu pro vás otestoval.

Text: Petr Jedlička