Triatlonová sezóna se blíží, jaký si vybrat neopren?

Triatlonová sezóna se blíží a s ní těžká otázka ať už pro nováčky nebo zkušené závodníky – jaký si vybrat neopren?

Na trhu je výběr od 2 tis. Kč až do přibližně 20 tis. Kč. Tak jak si zvolit ten správný? Stačí vám jen pár velmi důležitých kritérií a hned se vám výběr pro neopren zúží.

Tloušťka & Vztlakovost – tenký, nebo tlustý? Ruku v ruce s tloušťkou jde u většiny neoprenů i vztlakovost. Čím silnější, tím větší vztlakovost a naopak.

Pro výborné plavce bychom zvolili co nejtenčí neopren. Nemělo by tak bránit nic jejich plaveckému stylu. Nejtenčí neopren se pohybuje okolo 1 – 3 mm a dodává při plavání pocit, že na sobě vlastně nic nemáte.

Střední cesta je kolo 3 – 5 mm. Neopren je více vztlakový a odpustí vám některé plavecké nedostatky. Důležité je, aby neopren byl také flexibilní!

Flexibilita – Nikomu se nechce při plaveckém záběru prát s neoprenem o to, jestli vás pustí pro záběr nebo ne. Proto vybírejte neopren, který má flexibilní ramena. U těch více pokročilejších výrobců najdete i Plovoucí zip panel – takže nejen, že dosáhnete dál, ale ještě k tomu šetříte energii pro zbytek tratě.

Povlak – K tomu stačí jedno slovo – SCS. Tato technologie je vytvořená pro nejrychlejší výkon ve vodě. SCS (Super Composite Skin) se aplikuje jako vrstva na povrchu neoprenu. Tím vzniká velmi unikátní materiál, který odpuzuje vodu a chrání povrch neoprenu. U top třídy neoprenů se můžete setkat i s pokročilejší vrstvou Nano SCS

Snadné svlékání – Jedním z rozdílů mezi neopreny je sundání – velmi důležitá vlastnost při přechodu na cyklistickou část. Každý triatlonista ví, jak se tak “snadná” věc jako je svléknutí neoprenu může protáhnout a zpomalit čas nasednutí na kolo, což může znamenat rozdíl mezi výhrou nebo prohrou. Ideální je tedy si neopren vyzkoušet, nebo dát na doporučení od testerů a zkušených závodníků.

A teď ten oříšek, jakého si vybrat výrobce? Nejlepší na rozhodnutí jsou vždycky data, testy a hodnocení od zkušených testerů. Mezi nejpovolanější patří kolegové z odborného triatlonového magazínu 220 Triathlon, kteří testují triatlonovou výbavu už od roku 1989. Každý rok sestavují hodnocení nejlepších neoprenů pro každou kategorii. Po testování pro letošní rok je výběr neoprenu opravdu snadný – většinu kategorií vyhrál známý výrobce 2XU, na kterého spoléhají i ti nejlepší čeští triatlonisté, jako je Tomáš Řenč, Petr Soukup a Jan Kubíček.

Tak ať vám to letos plave jako vítězům!

Test neoprenů Top třídy najdeš tady.

Test dámských neoprenů najdeš tady.

Test neoprenů Základní třídy najdeš tady.