6 jídel pro zklidnění žaludku

Trpíte často při běhu nevolnostmi? Potom je před závodem a tréninkem důležitá jednoduchá strava bez dráždivých přísad. Existují však i potraviny, které mají na žaludek přímo zklidňující účinek.

Následující potraviny se hodí ke zklidnění žaludku před vyběhnutím, některé z nich si však můžete dopřát i na občerstvovačkách. Pomohou vám eliminovat hrozbu žaludečních nevolností při běhání.

1. Banán
Oblíbenou pochutinou maratonských občerstvovaček nikdy nic nezkazíte. Dodá vám velké množství energie, hořčík a draslík, velice rychle opouští žaludek a zklidňuje trávicí trakt.

2. Papája
Na toto tropické ovoce sice tak často nenarazíte, ale pro žaludek je to velmi dobrá volba. Kromě cukrů obsahuje i enzymy papain a chymopapain, které pomáhají trávit bílkoviny, a má všestranně pozitivní vliv na trávení: zklidňuje žaludek, zmírňuje překyselení, mimo běh vyřeší zácpu a při běhu neprožene. Užitečné jsou i tablety s extraktem z papáji konzumované s posledním předzávodním jídlem.

3. Bílá rýže
Pro poslední předzávodní jídlo je to lepší volba než těstoviny. Nejenže zklidní žaludek, ale navíc absorbuje tekutiny v trávicím traktu a pomůže tak předejít průjmu.

4. Zázvor
Řada studií potvrdila, že jde o účinnou přírodní léčbu nevolností. Před startem můžete žvýkat kousek čerstvého kořene, jeho konzumace je však vhodná i dlouhodobě.

5. Jablečné pyré
Jablka jsou bohatá na pektin, který pomáhá předcházet nevolnostem a průjmu. V syrovém stavu však mohou díky kyselosti žaludek dráždit. Stačí je ale krátce povařit, rozmixovat a máte ideální svačinku, kterou si můžete dát ještě hodinu před startem.

6. Bylinky
Vlažný čaj má obecně na žaludek zklidňující účinek a vhodná volba bylin to ještě podpoří. Skvělá je zejména máta, která vás zároveň v horku pomůže ochladit, hodí se i heřmánek a při kombinaci nevolnosti a předstartovní úzkosti zkuste třeba mátu s meduňkou.

Text: Jana Lukášová | Foto: Shutterstock