Alkohol špeky nerozpustí

Alkohol špeky nerozpustí

Dej si panáka, alkohol rozpouští tuky. Bílé víno nemá skoro žádné kalorie, to můžeš. Pivo podpoří trávení, to při hubnutí potřebuješ… Podobné věty můžeš slyšet poměrně často, bohužel jsou ale od pravdy daleko. Alkohol totiž hubnutí jednoznačně komplikuje.

Prvním problémem pití alkoholu je jeho kalorická hodnota. Jeden gram alkoholu obsahuje cca 7 kcal, tedy zhruba o třetinu než stejné množství čistého cukru. Jakýkoliv alkoholický nápoj je tedy zatraceně kalorický a pro ty, které navíc obsahují cukr, to platí dvojnásob.

I poměrně malé množství tedy může s tvým energetickým příjmem pořádně zahýbat. Panák likéru má kalorickou hodnotu skoro jako rohlík, půl litru desítky jako cheeseburger a sladký koktejl se skoro vyrovná hlavnímu jídlu. A když si dáš půl litru dvanáctky, je to horší, než když spořádáš půl tabulky mléčné čokolády.

Není to jen o kaloriích

Zpracování toxického alkoholu je pro tělo priorita, proto odkládá štěpení přijatých živin, které se kvůli tomu snáze přeměňují na zásobní tuk, a zároveň brzdí spalování tuků v játrech. Problematický je i vysoký glykemický index – ten mimo jiné vysvětluje, proč máme při popíjení tak velkou potřebu něco zakousnout. Pravidelné pití navíc snižuje hladinu testosteronu, což hubnutí komplikuje (v případě piva se k tomu přidává ještě působení fytoestrogenů v chmelu).

A jak je to s tím rozpouštěním tuků? Tak to už je úplná blbost. Etanol je mírně polární rozpouštědlo, a to tuky (stejně jako třeba voda) nerozpouští. Navíc je tuk uschován uvnitř tukových buněk a nic, co vypijeme, se k němu přímo nedostane. To už by tě rovnou mohlo napadnout pít benzín, protože ten tuky rozpouští velmi dobře!

5 důvodů, proč ti sociální sítě nepomohou zhubnout

  1. Všude je spousta fotek nádherných jídel, takže okamžitě dostaneš na něco chuť. Třeba na čokoládu.
  2. Pokud jsou na fotkách lidé, jsou krásní a štíhlí, zatímco na tobě se otřásají špeky. To v tobě probudí zoufalství a vztek. A taky chuť na čokoládu.
  3. Všichni běhají neuvěřitelné vzdálenosti neuvěřitelným tempem, a ještě u toho skvěle vypadají. Ty sotva funíš, na fotkách se ani nechceš vidět a při každém kroku se na tobě otřásají špeky. Jediné, co ti spraví náladu, je čokoláda.
  4. Sice najdeš recepty na spoustu krásně vypadajících, zaručeně zdravých, chutných a nízkokalorických jídel, když je ale uvaříš, je z nich beztvará odporná šlichta. Musíš si něčím spravit chuť. Co třeba čokoláda?
  5. Když ostatní požádáš o radu, jak zhubnout, dostaneš jich spoustu, všechny si ale navzájem protiřečí. Všichni se shodnou jen na tom, že máš zapomenout na čokoládu. To může mít jediný efekt. Ano, hádáš správně – dostaneš chuť na čokoládu.

Moringa urychlí metabolismus

Další z přírodních prostředků, které jsou označovány jako superpotravina a zároveň ti mohou pomoci zhubnout, má jméno moringa olejodárná. Jde o strom, jehož listy, plody, květy i kořeny mají kuchyňské využití a listy se rovněž užívají jako doplněk stravy. Urychlují metabolismus a snižují inzulinovou rezistenci, takže jsou prospěšné při hubnutí. Navíc obsahují celou řadu vitaminů, minerálů a jde také o velmi silný antioxidant.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock