Běžci, dopřejte si jahody

Sice se už dnes dají koupit po celý rok, ovšem mimo sezonu nejenom nevoní a chutnají jako molitan, ale mají i nízký obsah živin. Zato teď patří jahody k tomu nejlepšímu, co můžete svému tělu dopřát.

Mají mimořádně vysoký obsah vitaminu C, dále v nich najdeme vitamin E, vitaminy skupiny B, beta karoten, draslík, zinek, hořčík, síru, vápník či molybden. Důležitý je vysoký obsah organických kyselin, které působí protinádorově, a také antokyanů, což jsou barviva se silnými antioxidačními a protizánětlivými účinky.

Druhá nejzdravější potravina
» Tým čtrnácti amerických odborníků z různých institucí sestavil žebříček nejzdravějších potravin. Na první místo vědci umístili obyčejnou čistou vodu. Na druhém místě žebříčku jsou jahody.

Jahody jsou skvělé také pro všechny, kteří se snaží zhubnout. Obsahují totiž málo cukru a nezanedbatelné množství vlákniny. Patří mezi ovoce s nejnižším obsahem kalorií (100 g zahradních jahod má 38 kcal).

Se smetanou i po zátěži

Pokud máte rádi jahody rozmačkané se smetanou a cukrem, pak vězte, že jde o skvělou kombinaci cukrů, bílkovin a protizánětlivých látek, která je vhodná pro podporu regenerace po fyzické zátěži. Volte ovšem smetanu zakysanou (je lépe stravitelná) a pochoutku připravujte těsně před konzumací, protože jinak dochází k velkému úbytku vitaminu C. Stejně dobře poslouží i mléčný jahodový koktejl.

Text: Jana Lukášová | Foto: Shutterstock