Co může pivo přinést běžcům

Máte rádi pivo? Pak vás jistě potěší zpráva, že tento nápoj může podle vědeckých výzkumů sportovcům pomoci v prevenci nachlazení.

Zajímavou studii na téma podpory imunity vytrvalců provedli vědci z mnichovské univerzity. A protože obyvatelé Bavor jsou, stejně jako my, proslulí láskou k pěnivému moku, zaměřili se na to, jaký vliv má pivo na imunitu.

Bacily už se třesou!
Vzhledem k tomu, že šlo o sportovce, použili vědci pro jistotu pivo nealkoholické. Běžcům, kteří se chystali na maraton, dávali po dva týdny denně vypít litr a půl tohoto nápoje. Po závodě pak u nich naměřili výrazně vyšší hladinu tzv. T-buněk (znak silného imunitního systému) než u kontrolní skupiny a třikrát nižší výskyt respiračních infekcí.

V této souvislosti vás určitě napadne, jestli by podobně fungovalo i pivo alkoholické. Vzhledem k tomu, že podstatou účinku je pravděpodobně vysoký obsah polyfenolických sloučenin, které se vyskytují v obou typech nápoje, tak ano. Nutno ovšem podotknout, že tři velká piva denně je dávka, která už do sportovní výživy rozhodně nepatří.

Text: Jana Lukášová | Foto: Shutterstock