Jídla, která vypadají zdravější, než opravdu jsou

Nemusíte se zrovna chtít zbavit přebytečných kil. Mnoho z nás se chce stravovat jen prostě lépe. Snažíte se tak vybírat lokální suroviny a připravovat si jídlo doma. Ve skutečnosti ale některé potraviny vypadají zdravější, než opravdu jsou. Zde je pět příkladů:

Ochucený jogurt

Vápník je pro ženy nezbytný. Tím spíš pro ty, které běhají. Nejspíš v obchodě registrujete celé regály různých jogurtů, vězte však, že většina jich ovoce viděla jen z dálky, navíc jsou plné cukru. Abyste pokryly potřebnou dávku vápníku, vitaminu D, probiotik a bílkovin, vybírejte jogurty bez přidaných látek. Bílý jogurt si můžete samy dochutit medem, javorovým sirupem či čerstvým ovocem.

Nízkotučné arašídové máslo

Obecně jsou oříšková másla pro běžce přínosná. Ale měla by obsahovat nanejvýš dvě ingredience: ořechy a případně sůl. Výrobci je ale často pumpují vším možným, aby kompenzovali nedostatek tuku. Lepší je koupit si pražené nesolené arašídy a vyrobit si s pomocí mixéru máslo domácí.

Otrubové muffiny

Muffiny jsou obecně nebezpečné. Ale díky přívlastku „otrubový“ se v očích mnoha lidí stávají zdravými. Otruby koneckonců obsahují hodně vlákniny, jsou minimálně zpracované a udržují trávicí trakt fit. Úplně tedy nelze vinit otruby, ale kromě nich bude v muffinech pravděpodobně i vysoký obsah cukru a tuku, což z nich dělá nezdravou kalorickou bombu. Raději než vyrazit do pekárny, upečte si vlastní, kde máte ingredience pod kontrolou.

Zapečené müsli

Ovesné vločky, sušené ovoce, oříšky. Mňam! Ale s tím, co je chutné, tradičně přichází i mnoho kalorií. Průmyslově vyráběné müsli rovněž bývá plné zbytečného cukru. Nakládejte s porcemi opatrně, nejlépe uděláte, když si zapečete granolu domácí.

Předpřipravené smoothie

Zatímco doma připravená smoothie jsou skvělou svačinou po tréninku, jindy můžete snadno spadnout do kalorické pasti. Sáhněte po předpřipraveném smoothie, pouze když máte pod kontrolou ingredience a nutriční údaje. Přesvědčte se, že obsahuje pouze skutečné ovoce a zeleninu a má pod 300 kalorií, jde-li jen o svačinu. Nejlepší volbou jsou doma udělaná smoothie.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock