Jste zranění? Nebojte se pořádně najíst

Jste zranění? Nebojte se pořádně najíst

Tento článek se čte obzvlášť dobře o Vánocích. Zejména pokud jste právě zranění a trápí vás, že vám místo naběhaných kilometrů přibývají tak akorát počty snědených vanilkových rohlíčků.

Postihlo vás zranění nebo se chystáte na operaci a máte v plánu hlídat se v jídle, abyste během nicnedělání nepřibrali? Nedělejte to. Vlivem hormonálních změn, které provázejí hojení zranění či opravy tkání po chirurgickém zákroku, totiž zvláště v prvních dnech výrazně vzrůstá klidový metabolismus.

Po úrazu tak může množství energie, kterou spalujeme v klidu, vzrůst o 15–50 % (dle závažnosti zranění) a po operaci o 15–20 %. Pokud bychom energetický příjem snížili, tak bychom sice nepřibrali, došlo by však k výraznému zpomalení opravných procesů v tkáních, což by zkomplikovalo náš návrat na trať.

Důležité živiny
Neméně důležitý je po zranění či operaci příjem živin. V první řadě jsou to bílkoviny – těch bychom měli přijímat asi 2 g na kilogram tělesné hmotnosti. Potom nezapomínejte na enzymy, antioxidanty (vitaminy E, C, A, flavonoidy), látky s protizánětlivým účinkem (např. omega-3), zinek, železo a měď.

Text: Jana Lukášová / Foto:Shutterstock