Kolik vajec můžu sníst?

Snad každý běžec ví, že bílkoviny jsou nezbytné pro regeneraci po běhu. A tak se ládují vejci, dlouhou dobu zatracovanou potravinou. Co se změnilo a jaké množství je v pořádku?

Dříve byla vejce, zejména žloutek, zatracována kvůli tomu, že zvyšují hladinu špatného cholesterolu a spolu s tím vznik kardiovaskulárních onemocnění. Četné studie to ale vyvrátily a vejce byla vzata na milost. Co víc, hovoří se o nich jako o zdraví prospěšné a nutričně bohaté potravině v čele s lehce stravitelnými bílkovinami.

Vše je o kontextu

I u vajec ale platí všeho s mírou a odborníci pro průměrného člověka doporučují zhruba dvě vejce denně.

Jeden háček to přece jen má: vše je o kontextu. Na stravu je potřeba nahlížet jako na celek. Přičemž v případě vajec jde zejména o další zdroje nasycených tuků.

Ostatně ani ty nejsou tak špatné, jak se myslelo, a dokonce jsou důležitou součástí stravy běžce, jsou-li konzumovány přiměřeně.

Je totiž rozdíl, jestli si dopřejete dvě vejce umíchaná na malém množství olivového oleje s míchaným salátem, avokádem a celozrnným toastem, anebo na slanině hustě posypané sýrem – což je kalorická a tuková bomba.

Řada lidí si odpírá žloutky, ale to není nejšťastnější. Sice jste minus tuk, ale právě ony obsahují cenné živiny (například vitaminy rozpustné v tucích), které samotný bílek neposkytne.

Jedno velké vejce má asi 80 kalorií, 5 gramů tuku a 6 gramů bílkovin. Takže pokud víte, že tuk a bílkoviny získáte jinde, není úplně dobrý nápad snídat denně omeletu z pěti vajec se sýrem. Ale pokud se chystáte na cesty a nevíte, kdy váš čeká další zdroj bílkovin, klidně si ji dopřejte.

5 bohatších zdrojů bílkovin

Sušená spirulina

Ryby nejsou jediným proteinovým bohatstvím vod. Dvě polévkové lžíce sušené sladkovodní sinice spiruliny obsahují 8 g bílkovin. Přidejte ji do salátu či k restované sezonní zelenině.

Pražené sójové boby

Čtvrtina šálku této pochoutky dodá 15 g bílkovin spolu se značnou dávkou vlákniny a draslíku.

Řecký jogurt

Jeden malý plastový kelímek a 17 g bílkovin na 100 kalorií. Raději volte s nižším obsahem tuku.

Sýr gruyère

Švýcarský sýr nejen chutná, ale 30 g obsahuje více než 8 g bílkovin. Pozor na zkonzumované množství, neboť má i 117 kalorií.

Dýňová semínka

Nejen bohatý zdroj hořčíku, ale i 10 g bílkovin ve čtvrtce šálku. Hodí se do salátů i kaší.

 

Text: Vojtěch Herout | Foto: Shutterstock