Poklady skryté v ovoci a zelenině

Proč nestačí zobnout multivitaminovou tabletku? Především proto, že v ovoci a zelenině se kromě vitaminů a minerálů nachází i spousta dalších látek, které pro naše tělo představují opravdový poklad. Některé z nich věda objevila teprve nedávno. Zde je malá „ochutnávka“ těch méně známých. 

Apigenin pro lepší erekci

„Petržel, aby dlouho vydržel…“ Lidová veršovánka skrývá důležité poselství: petržel a také celer totiž obsahují polyfenol apigenin, který má na erekci výrazný pozitivní vliv. Zároveň chrání nervové buňky, což je důležité v prevenci Alzheimerovy choroby.

Kyselina ellagová pro více síly

Tato látka je skvělým přírodním pomocníkem pro zvýšení hladiny testosteronu, čímž pozitivně ovlivní jak silovou, tak vytrvalostní výkonnost. Jejím nejbohatším zdrojem je granátové jablko.

Sulforafany proti zánětům

Především v brokolici se nacházejí látky s výraznými protizánětlivými účinky, což je důležité například pro regeneraci po zátěži.

Indol-3-karbinol pro veteránky

V růžičkové kapustě se nachází látka, která veteránským běžkyním pomůže eliminovat nepříjemné důsledky poklesu hladiny estrogenu. Navíc působí protinádorově.

Kvercetin pro vytrvalost

Tato látka prokazatelně zvyšuje vytrvalostní výkonnost, a dokonce v kombinaci s tréninkem pomáhá zvýšit i VO2max. Působí také silně protizánětlivě. Najdeš ho třeba v cibuli, jablcích, hruškách.

Diallyl sulfid proti infekci

Sloučenina, která je spoluzodpovědná za typický zápach česneku, chrání před vznikem cukrovky, podporuje produkci testosteronu a detoxikaci, chrání srdce a cévy a má přímé protivirové a protibakteriální účinky. 

Luteolin pro lepší paměť

Luteolin je silný antioxidant, chrání nervové buňky, podporuje paměť, je prospěšný pro srdce a cévy, působí protizánětlivě a protinádorově. Najdeš ho v citrusových plodech, brokolici, mrkvi a celeru.

Text: Blanka Gololobovová | Foto: Shutterstock