Proč víkendy komplikují snahu o zhubnutí

Proč víkendy komplikují snahu o zhubnutí

Snažíte se snížit váhu, ale navzdory úsilí se vám nedaří tak, jak byste si přáli? Příslovečný pes může být zakopán ve vašich víkendových stravovacích zvyklostech.

Studie zveřejněná v odborném časopise Obesity jasně ukázala, že většina lidí má tendenci o víkendu spořádat mnohem více potravy než ve všední dny, a navíc dává v této době přednost pokrmům bohatším na tuky i kalorie. A platí to jak pro ty, kteří se hubnout nesnaží, tak pro ty, kteří se snaží dodržovat určitý pohybový i stravovací režim. Kupodivu se přitom ze dvou víkendových dnů ukázala v tomto směru horší sobota.

Důvodem přitom nejsou jen opulentní víkendové rodinné obědy. Zatímco ve všední den chodíme do práce či do školy a dodržujeme tak určitý časový rozvrh (včetně času na jídlo), o víkendu z našich životů pravidelnost mizí. Jídlu věnujeme více času, takže stihneme spořádat větší porce, navíc máme větší tendenci během dne porůznu „uzobávat“. I když tedy naběháme větší objemy kilometrů než ve zbytku týdne, celková energetická bilance je v tyto dny horší.

Řešení? Aktivita!
Nejsnazším způsobem, jak přežírání zabránit, je strávit alespoň jeden z víkendových dnů aktivně. Odběhejte si svou dávku kilometrů již ráno a pak vyrazte třeba na výlet, za kulturou nebo se věnujte zvelebování příbytku a zahrady. Prostě dělejte cokoliv, co přehluší nutkání pravidelně kontrolovat, jestli se v ledničce náhodou něco nekazí.