Stát nebo sedět? Spálíte stejně

Stát nebo sedět? Spálíte stejně

Aktuálním kancelářským hitem jsou stoly s nastavitelnou výškou. Nemusíte tak pracovat jen vsedě, ale i vestoje. Možná jste si mysleli, že tak spálíte více kalorií. Než budete pokračovat ve čtení, raději se posaďte.

Pokud jste si přivykli při práci u stolu stát, studie z Pittsburské univerzity vás příliš nepotěší. Výzkumníci měřili, kolik lidé vynaloží kalorií na to, aby 15 minut seděli nebo stáli. Výsledek je překvapil: stojící využili v průměru pouhé dvě kalorie navíc. To znamená 8 až 10 kalorií „jako bonus“ za každou hodinu na nohou. To není mnoho.

Většina lidí si myslí, že při stoji pálí kalorie, protože aktivuje hlavní svalové skupiny nohou. Výzkum naznačuje, že to není dost velký stimul ke spotřebovávání energie.

Vědci také sledovali, kolik kalorií spálili lidé při chůzi (opět za 15 minut). Výsledek? 56 kalorií oproti sedícím s 20 kaloriemi.

Jaký si z toho odnést závěr? Stáním nezhubnete, ale pokud budete během dne střídat držení těla sed–chůze, můžete eliminovat bolest zad. Existují také studie, které ukazují, že aktivací svalů na nohou stáním lze zlepšit kontrolu krevního cukru.

A pokud chcete zvýšit množství spálených kalorií v průběhu pracovního dne, více se hýbejte. Při telefonování choďte a občas si dopřejte přestávku na protažení.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock