Výživová past: Chlad vyvolá hlad, ale výdej nezvýší

Výživová past: Chlad vyvolá hlad, ale výdej nezvýší

Při sestavování jídelníčku na studené měsíce je třeba mít na paměti jednu důležitou skutečnost, zvlášť pokud si hlídáte svou váhu: V chladných měsících totiž automaticky pociťujeme větší hlad i chuť k jídlu, a to tím větší, čím více se pohybujeme venku.

Řada lidí je přesvědčena, že důvodem je intenzivnější spalování energie v chladném prostředí. To je ovšem velký omyl. Pokud jsme dobře oblečení a nepociťujeme chlad, naše energetická spotřeba se oproti pobytu v teple prakticky nemění. Tělo totiž nemusí vynakládat prakticky žádnou energii na výrobu tepla, takže jediný rozdíl oproti létu představuje nutnost ohřívat vdechovaný vzduch.

Nejčastější zimní chyba
» Myslíte, že nejčastější chybou, jakou můžete v zimě vidět u běžců, je špatná volba oblečení? Kdepak.
» Odpovědí zní: nedostatečný příjem tekutin. Chladné počasí v nás na rozdíl od letních veder neprobouzí intenzivní pocit žízně (ten může být nižší až o 40 %), ale přitom potřeba tekutin rozhodně nižší není. Sice neztrácíme tolik vody pocením, ale potíme se stále dost. Pocení však zdaleka nemusí být tolik vidět – v mrazu má totiž vzduch prakticky nulovou vlhkost, takže se pot velmi rychle odpařuje a ze stejného důvodu se zvyšují ztráty vody dýcháním.

Jedinou výjimku představuje situace, kdy jsme oblečení špatně, hrozí podchlazení a tělo si začne vyrábět teplo prostřednictvím svalového třesu. Tam je naopak spotřeba energie extrémně vysoká, až 400 kcal za hodinu, přičemž dochází k drancování glykogenových zásob natolik, že může dojít k úplnému vyčerpání energetických rezerv organismu.

Příčinou zvýšené chuti k jídlu je jev zvaný termogeneze, jež umožňuje organismu se efektivně ohřát. Když se totiž najíme, vzroste úroveň metabolismu a produkce energie, a díky tomu začne naše tělo třicet až šedesát minut poté produkovat zhruba o 10 % více tepla, než když máme prázdný žaludek. Pro naše tělo je to tedy v podstatě energie „zadarmo“.

Pokud tedy potřebujete zhubnout, je třeba mít na paměti, že větší chuť k jídlu v zimě neznamená, že váš energetický výdej byl větší než jindy. Pokud budete zároveň běhat velké objemy kilometrů, nemusí být nějaký ten knedlík navíc problém, protože tyto kalorie snadno spálíte. Jestliže se však v zimě váš trénink nijak neliší od jiných ročních období, nebo toho dokonce naběháte méně, je na místě se trochu hlídat.

Text: Jana Lukášová | Foto: Shutterstock