Zeolit: zbaví jedů a podpoří výkon

Minerál zeolit má vskutku mnohostranné použití: na jedné straně se používá jako náplň do bazénových filtrů, zemědělci jej také přidávají do půdy, aby zvýšili její kvalitu, na straně druhé je to velmi účinný detoxikační prostředek, který podpoří vaše zdraví a pomůže vám zlepšit běžeckou výkonnost.

 

 

Co je zeolit?

Zeolit je minerál vulkanického původu, z chemického hlediska jde o hlinitokřemičitan. Má zvláštní strukturu připomínající včelí plást, do níž velmi efektivně zachytává škodliviny a umožňuje jejich vyloučení z těla. Pro vnitřní užití se dodává v tekuté nebo práškové formě. První z nich je lépe vstřebatelná, druhá zase obsahuje mnohonásobně vyšší množství účinné látky.

K čemu je dobrý?

Zeolit dokáže z těla velice účinně odstraňovat produkty metabolismu, těžké kovy, různé alergeny, a dokonce i radioaktivní prvky. Z tohoto důvodu byl například používán po nedávné havárii v japonské Fukušimě.

Jak zeolit pomůže sportovcům?

Nedávný výzkum pod vedením doktora Christiana Knapitsche prokázal, že užívání zeolitu u trénovaných běžců výrazně snižuje koncentraci laktátu po zátěži a významně zkracuje dobu regenerace. Při užívání zeolitu je ovšem nutné značně zvýšit celkový příjem tekutin.

Text: Jana Lukášová | Foto: Shutterstock