Můj první triatlon

Byla to moje dlouho plánovaná výzva. S myšlenkou triatlon vyzkoušet jsem si pohrával již nějakou dobu. Jde o spojení disciplín, které dělám rád, a zároveň se mezi triatlonisty od mládí pohybuji. Jak to tak bývá, k uskutečnění podobných výzev potřebujete impuls, který vás zlomí do fáze „jdu do toho!“. Impuls přišel z redakce Run Magazine, kde mi dali nabídku, kterou jsem nemohl odmítnout – trénink pod zkušeným triatlonovým trenérem Josefem Rajtrem završený závodem v Karlových Varech!

Akce CITY TRIATHLON Karlovy Vary je sportovním svátkem. Už v pátek 31. srpna se konal noční běh Karlovými Vary s úžasnými světelnými efekty, v sobotu ovládnul lázeňské město otevřený závod kategorií Age Groups  a v neděli se představila v závodě světového poháru česká i světová triatlonová elita. Jako triatlonový nováček jsem se pro absolvování své výzvy přihlásil na závod Age Groups (700 m plavání, 20 km cyklistiky, 5 km běh).

Samotnému závodu předcházela příprava s trenérem Josefem Rajtrem. Necelé dva měsíce před závodem jsme se sešli k prvnímu tréninku zaměřenému na cyklistiku, plavání jsme se věnovali zhruba o dva týdny později a běh jsme konzultovali dva týdny před dnem D. Jak můžete vypozorovat z timingu tréninků, byly zaměřeny na technické zdokonalování všech třech disciplín, na předávání tipů specifických pro triatlon jako hromadný závod a pro hladké zvládnutí „čtvrté“ triatlonové disciplíny – depa. V rámci tréninků jsme prošli také rychlo školením o pravidlech triatlonu. Sestavování tréninkových plánů nedávalo smysl vzhledem k času zbývajícímu do závodu. Nezbývalo nám tedy nic jiného než se spolehnout na stávající fyzický fond. Detaily z jednotlivých tréninků si můžete přečíst v článcích na webu Run Magazine.

Den D začíná ranní cestou do Karlových Varů. Odpolední start závodu ve 14:30 ponechává nováčkovi dostatek času se dostat na místo závodu, vše si v klidu pohlédnout a nachystat a psychicky se připravit. Pro někoho může start v druhé polovině dne skrývat lehkou nevýhodu z pohledu stravy, musíte do sebe něco rozumného dostat. Po příjezdu do Karlových Varů se registruji v centru města, vyzvedávám startovní balíček a přesunuji se ke startu závodu v plaveckém areálu Rolava. Sedám na kolo a objíždím obávaný karlovarský cyklistický okruh. Slyšel jsem o něm tolik, že očekávám minimálně Mount Everest a tak mě intenzivní stoupání na Zámecký vrch příjemně překvapuje svojí příznivou délkou. Zbytek okruhu je zábavně zvlněný a je zakončený klesáním zpět na kolonádu, což na mokrém povrchu vzbuzuje respekt. Závěrečná část na kostkách a okruh po necelých 5 kilometrech končí. V závodě okruh absolvujeme třikrát a bude mu předcházet 6 kilometrů dlouhé přiblížení z Rolavy.

Před dvanáctou hodinou do sebe dostávám lehký oběd v podobě těstovin s červenou omáčkou a pozoruji konkurenci. Něco mi říká, že je tento závod oblíbený mezi opravdovými triatlonisty. Ať už podle fyzického vzhledu závodníků nebo jejich vybavení. Po rozjímání o všemožných scénářích závodu si stanovuji taktiku, v rámci které bych chtěl využít svých plaveckých zkušeností, zvládnout se ctí těžkou cyklistickou část a užít si běh centrem města.

Hodina startu se blíží a je třeba nachystat obě depa. Začínám vzdálenějším depem v centru města, kde se bude přecházet z kola na běh. Nechávám zde běžecké boty, startovní číslo a teplé oblečení na přesun po závěru závodu. K druhému depu se dostávám zhruba 20 minut před startem závodu a chystám věci pro přechod z plavání na kolo. Ručník na otření nohou, cyklo tretry, přilbu. Trenér Josef Rajtr přichází v pravou chvíli a kontroluje a lehce upravuje rozložení materiálu. Svlékám se do závodní kombinézy, nasazuji čip a uvědomuji si nepříznivost počasí, která ten den panuje. Vzduch i voda mají lehce pře 18 stupňů. Do startu zbývá jen pár minut, a proto odmítám variantu zapůjčení neoprenu, který je povolený. Zde vznikla z mojí strana chyba, která výrazně ovlivnila plaveckou část. Do depa jsem se dostal pozdě a nezbyl čas na vyzkoušení neoprenu ani na rozplavání. Příště bych rozhodně ve fázi nachystání dep nechal více času na chvíli před startem. Závod začíná skokem z poměrně vysokého mola, a tak se rozhoduji přidat uzel na plaveckých brýlích – další chyba! Gumička praská a říkám si, že teď už to musí jít jenom lépe. Krátké protažení, rozprava na molu a jde se na to.

První disciplína. Plavání.

Start i skok vychází na jedničku. Podle plánu do toho šlapu a cítím se dobře. To bohužel trvá jen chvíli a do těla se pouští zima. Tuhnu a zbytek plavání je boj. Nová zkušenost, plavání v chladné vodě tělo paralyzuje, špatně se dýchá a vypouštím kopání nohama, protože cítím, jak přicházejí křeče. Z vody lezu s ostatními hobíky ke konci startovního pole. První depo mám v hlavě naplánované a vše jde hladce díky perfektní přípravě od trenéra Rajtra.

Druhá disciplína. Cyklistika.

Jako slabý cyklista nemám ve druhé části triatlonu velké cíle, ale jede se dobře. Mokrá kombinéza rychle schne, zimu nepociťuji a nohy fungují dobře. Zvlněné přiblížení na okruh utíká rychle a s příjezdem do centra města začínám pociťovat skvělou atmosféru závodu. Uzavřené ulice, spousta organizátorů, krásné centrum a hlavně velké množství povzbuzujících lidí podél trati. Cítíte se jako opravdový závodník. Stoupání na Zámecký vrch mě lehce budí ze sna, ale zvládám ho v podobném tempu jako okolní závodníci. Sjezdy jsou oproti dopoledni snazší, povrch naštěstí stačil uschnout. V druhém a třetím kole je třeba dávat pozor na nejrychlejší závodníky, kteří nás předjíždí o kolo. Profil okruhu je velmi rozmanitý a technický, zpětně mohu říci, že jsem oproti předpokladům cyklistiku užil. Depo má opět hladký průběh.

Třetí disciplína. Běh

Dvě kola po karlovarské kolonádě jsou úžasným závěrem závodu. Na začátku se potýkám s náznaky křečí do lýtek. Trenér Rajtr nás na tuto chvíli upozorňoval a opravdu, po pár stech metrech lýtka povolují. V rámci možností se snažím nějaké vteřiny na zvlněném okruhu seběhnout a po hodině a třiceti minutách jsem šťastně vyčerpaný v cíli.

Po doběhu využívám široké nabídky občerstvení, oblékám chladnoucí tělo a probírám pocity s trenérem. Sbírám věci z dep, odměňuji se večeří a těším se na nejpříjemnější část závodu – vyhlášení. Ocenění za umístění ve vloženém závodu sportovních novinářů a slavnostní atmosféra při předávání příjemně zakončují můj první a určitě ne poslední triatlon.

Rád bych touto cestou poděkoval Josefu Rajtrovi za skvělou přípravu a podporu při závodě, Run Magazine za možnost absolvovat přípravu i závod a realizovat tak triatlonovou výzvu a podělit se s vámi o dojmy. Děkuji také společnosti Favorit Bicycles s.r.o. za zapůjčení kola F1 Special, na kterém bylo absolvování cyklistické části hračka.