Uspořádat akci evropských rozměrů je můj sen, říká Honza Dušánek

Většina z nás zná závody jen z pohledu běžce a pohled pořadatele nám zůstává skryt. Pro ty, které zajímá druhá strana závodů, je tu rozhovor s Honzou Dušánkem, ředitelem oblíbeného Ještěd SkyRace.

Pokolikáté budou už účastníci hlavního závodu vybíhat Ještěd, když sečteš jarní i zimní závody?

Pokud budeme počítat i jarní JEŠTĚD SkyRace®, tak to bude už po 16! Ale kolik bylo těch, kteří to opravdu běželi, si netroufám odhadovat. Přece jenom je to docela solidní kopeček.:)

Všimli jsme si, že stále přicházíš s inovacemi. Je tedy stále ještě co zlepšovat a kam závod posouvat?

Vždy je co zlepšit a kam se posunout! Letos jsme například přidali novou 5 km dlouho trasu s malým převýšením – jak pro běžce, tak pro “pejskaře”. Vyslyšeli jsme tak přání i “méně zdatnějších” běžců, že by si u nás na Ještědu chtěli ochutnat horský závod, ale netroufají si ještě na něco delšího.

Znovu vylepšujeme areál, jak vizuálně, tak komfortně pro účastníky. Přidáváme dětské aktivity. Vyjednávám s top českými, ale i zahraničními závody volné startovky na jejich závody. Prostě makáme, abychom závod zase kousek posunuli. Nápadů a vychytávek mám v šuplíku víc, než bych stačil realizovat. Někdy holt narazím na finance nebo kapacitu. Dost mě to mrzí, ale tak to prostě je, beru to jako prozatimní realitu.

Obrovsky mě inspirují velké zahraniční závody typu UTMB, LAVAREDO ULTRA TRAIL, BUFF EPIC, LIMONE EXTREME, GGUT a další, které jsem běžel nebo se na nich byl alespoň podívat. Ty mají silnou partnerskou finanční podporu a  můžou si skoro takřka vymyslet cokoliv je napadne. To je pak opravdový svátek horského běhání a naprostá pecka! Pokud bych se v budoucnu spojil i já se silným finančním partnerem, tak jsem přesvědčen, že jsme schopni na Ještědu zorganizovat akci evropských rozměrů od A do Z. To je takový můj pořadatelský sen!

Počet závodníků se ti stále navyšuje. Má závod nějaké limity v počtech závodníků?

Jelikož se snažíme dělat závody maximálně ekologicky a vycházíme velmi dobře s majiteli pozemků, tak jsem na maximální limit zatím nenarazil. Určitě je tu prostor pro zvětšení závodu, jelikož zázemí, trasa a zabezpečení akce je už teď připravené a dostatečné pro 1000 běžců. Tak si budeme přát, abychom tam v příštích letech vystoupali, protože si myslím, že by si to tato akce zasloužila.

Jaký poměr běžců s vámi běží opakovaně každý ročník a je někdo, kdo běžel zatím úplně všechny závody?

Pokud budeme tedy počítat i jarní JEŠTĚD SkyRace®, tak jsem pod svojí hlavičkou už pořádal 8 závodů (počítejme i letošní prosincový WINTER SkyRace®). A ano, máme tu i takové srdcaře, kteří opravdu běželi od jara 2016 všech 8 závodů! Stačili by mě na ně prsty obou rukou. Moc si jich vážím, proto pro ně chystám určitě nějaké překvapení. Chci ocenit jejich věrnost! No a když vydrží (jak oni, tak já) i v roce 2020, tak by to mohla být sladká desítka a to už by chtělo nějaký dort nebo šampíčko myslím.

Jaký byl kdy nejstarší a nejmladší běžec?

Do závodu mohou oficiálně nastoupit jen běžci starší 18 let. Ale pokud je běžec mladší a jeho zákonný zástupce svolí, tak může startovat. Takže jsme v hlavním závodě  jsme měli i 15 leté závodníky, kteří si nevedli vůbec špatně! Naopak jsme na startu WINTER SkyRace® měli už i 72 letého borce, který si dal celou trasu a v pohodě doběhl v limitu do cíle! Respekt veliký!

Kdo z elity nastoupí na start?

Termín zimního Ještědu dost silně koliduje s odpočinkovou fází nejednoho elitního běžce, ale i přes to se na startu najdou jistě zajímavá jména. Pavel Brýdl, Jíří Petr, Venca Francke a další chrti. A možná nás poctí svou návštěvou i Jiří Čípa, letošní trojka na slavném CCC (v rámci UTMB závodů). Na startu možná objeví i Zuzka Kocumová, která přivítala nedávno první přírustek do rodiny. Ale jak ji známe, tak je schopná přijít na start a vyhrát.:)

Funguje alchimie v realizačním týmu a je stále stejný ?

Alchimie v týmu funguje dost dobře, jelikož to celé vlastně dělám sám. Dá se říct, že se sebou vyjdu docela dobře. I když někdy to taky skřípe…:)

Abych byl ale přesný, tak grafiku a vizualizace mi dělá moc šikovný chlapík Zdenda Kindl, pomáhá mi značně i moje žena, která se stará o socialní média a nesmím zapomenout i na další kamarády, kteří mi po práci pomůžou s čím je potřeba. Ale posilu a rozšíření týmu bych do budoucna asi uvítal, jelikož člověk prostě nemůže umět a stačit úplně na všechno. Hodili by se mi dva tři zapálení a šikovní lidi hodily, speciálně pro praci s partnery, propagaci, promo, logistiku atd. Takže házím do prostoru zajímavé laso!

Text: Petr Kučera | Foto: Ještěd Sky Race