V Olomouci byl stanoven 24hodinový rekord v běhu na páse

S myšlenkou na 24hodinový závod na běžeckých pásech přišel ultramaratonec David Koribský, který chtěl vyzvat další běžce k tomu, aby se pokusili vytvořit nový český rekord v této netradiční ultramaratonské disciplíně.

Ve světě se podobné akce již uskutečnily a je evidován rekord, kterého dosáhl v roce 2004 Christopher Bergland (USA) s výkonem 247,45 km. V českých podmínkách je evidován „pouze“ rekordní běh na 12 hodin, který se uskutečnil v Brně v roce 2006 s výkonem 141,77 km a stanovil ho Jiří Křejčí. A tak měli závodníci motivaci k dosažení nebo překonání met nejvyšších.

Telegraficky
Na start 24 hodin trvajícího závodu v běhu na páse se v olomouckém Omega centru sportu a zdraví v sobotu odpoledne postavili tři jednotlivci a tři týmy. Mezi individuálními běžci skončil jako první český rekordman Michal Činčiala (183,638 km) následovaný Dušanem Kopečným (173,722 km) a Davidem Koribským (118,310 km). Ve štafetovém běhu zvítězili Pásovci (298,810 Km) před Žížaláky (270,354 km) a Ranery (258,615 km). Největší vzdálenost (70,34 km) uběhl z jednotlivých členů družstev Radek Šimčík.

O rekord bojovaly i tři šestičlenné týmy, které si volily vlastní strategii za podmínek, že běžec musí běžet minimálně 30 a maximálně 60  minut. Aby se závod nesl v týmovém duchu, musel se zapojit každý běžec alespoň pětkrát a závod dokončit alespoň 4 vytrvalci.

Kromě běžných problémů, které vytrvalostní závody tohoto typu provázejí, si nikdo neodnesl žádné zranění a všichni účastníci byli akcí nadšeni. Pro většinu z nich to byl první zážitek s touto netradiční vytrvaleckou disciplínou a mohli si tak zkusit ultramaraton na vlastní „podrážky. A jak sdělili pořadatelům bezprostředně po zaznění cílové sirény, bude to pro mnohé z nich impuls pro další běžecké výzvy.