4 MČR, 4 vítězství – 23letý Tomáš Křivda se zapíše do historie

Mistrovství republiky na klasické trati završilo sezónu domácích individuálních závodů v orientačním běhu. A teprve 23letý reprezentant, Tomáš Křivda, dokázal to, co ještě nikdo před ním – v jednom roce ovládl všechny čtyři české šampionáty.

Sezónu začal dubnovým mistrovstvím v nočním orienťáku, v květnu přidal zlato ze sprintu s těsným náskokem 5 vteřin, suverénně si počínal na krátké trati v červnu a famózní domácí sezónu zakončil v půlce září na Mistrovství ČR na klasické trati. To se konalo v pískovcových skalních městech u Sloupu v Čechách. Nevlídné deštivé počasí, strmé kopce a náročné tratě mezi skalními věžemi, to vše čekalo na 32 závodníků ve finále klasické trati. Tomáš Křivda patřil mezi favority, ale adeptů na zlato bylo hned několik.

„Byl to téměř bezchybný závod,“ komentoval po doběhu a ukázal, že je aktuálně nejlepším českým reprezentantem. Hned na osmé kontrole doběhl Jonáše Hubáčka, který startoval čtyři minuty před ním. Ani Miloš Nykodým, který klasické tratě zvládá skvěle, tentokrát neměl šanci a se ztrátou přes tři minuty bral „jen“ stříbrnou medaili. Očekávání fanoušků i vnitřní tlak zlatého medailisty byl před závodem znát a po doběhu přišla obrovská radost: „Získat čtvrtou zlatou medaili je dost nepopsatelný pocit. Někdo by mohl říct, že je to jen další medaile do sbírky, ale já sám jsem k tomuto závodu hodně směřoval a vyvíjel si na sebe velký tlak, že musím uspět. To se nakonec povedlo!“ Co předvede Tomáš Křivda na nadcházejícím světovém poháru ve Švýcarsku? To se nechme překvapit!

Text: Český svaz orientačních sportů | Foto: Vojtěch Illner