9 tipů, jak zvládnout extrémní čtyřstovku

Je to jen 400 metrů, i tak se ale jedná o drsný závod. Při akci Red Bull 400 budou běžci 15. srpna zdolávat harrachovský skokanský můstek K120. Jak se na tenhle specifický závod připravit? Tady je devět tipů od českého triatlonisty a ambasadora závodu Jana Kubíčka.

 

 

1. Nebojte se toho

Ať už budete v jakékoli kondici, buďte v pohodě. Je to závod na čtyři, pro někoho možná na dvanáct minut. To se dá přežít. Vzhledem k výjimečné atmosféře loni skoro nikdo nevzdal a i ti nejpomalejší a nejméně natrénovaní se dostali až do cíle.

2. Bude to bolet

Procházka to samozřejmě nebude. Je to stěna. Nohy vás budou pálit a budete popadat dech, ale až to poleví, přepadne vás skvělý pocit. Pohled z můstku do krajiny po sportovním výkonu je úžasný.

Jan Kubíček
Jan Kubíček

3. Rozvrhněte síly

Je to jako vyběhnout do desátého patra. Pokud to neděláte každý den, je hloupost nasadit hned na začátku sprint. Ale je dobré mít nějakou počáteční rychlost, abyste se nezastavili hned pod kopcem. Nepřepalte rovinku, a pokud budete mít na bubnu rezervu, postupně přidávejte na tempu. Pamatujte si ale, že po výběhu pekelného bubnu máte před sebou pořád skoro polovičku!

4. Správně se obujte

Nejvhodnější jsou trailové boty s hrubým vzorkem. Dobře fungují např. staré kopačky s gumovými kolíky, které se do trávy pěkně zakousnou a nepodklouznou. Pokud bude sucho, rozdíl ještě tolik neoceníte. Ale jestli zaprší, v normálních botách budete bojovat o každý metr.

5. Myslete na cíl

Závod se nevyhrává na spodní rovince, která má 56 metrů, ale i zde dá hodně ztratit. Nenechte se úplně strhnout davem. Vzhůru na můstek vede několik cestiček. Vyberte si jednu z nich a moc nemanévrujte. Zaprvé to v prudkém a nestabilním terénu moc nejde. Zadruhé vám to bude brát energii.

6. Používejte ruce

Samozřejmě ne hned, ale při náběhu do bubnu je to už nutnost. Stylem opice to loni zvládala většina borců i borkyň. Někdo nasadil i rukavice. Pokud je někdo bude chtít použít, doporučuji lehké, celoprstové cyklistické.

7. Nepředělávejte své stravovací návyky

Spousta lidí zpanikaří a začne držet různé diety. Nebo dokonce přestanou jíst maso a jiné důležité látky, na které je jejich tělo zvyklé. To většinou vede k tomu, že nemají energii a výkonnost jde dolů. S odporem snědená ovesná kaše nadělá hůř než s úsměvem snědený párek.

8. Dbejte na pitný režim

Pít můžete téměř cokoli a pořád to bude o moc lepší, než když pít zapomenete. Každý má obvykle svůj vlastní oblíbený nápoj, díky němuž do těla dostane tekutiny, potřebné látky a energii.

9. Nechte si prostor pro regeneraci

Poslední týden před výběhem si nechte na regeneraci. Závod je hodně intenzivní. Pokud si před ním neodpočinete od tréninku, výkonnost půjde spíš dolů a budete akorát frustrovaní.

Text: Jan Kubíček (Red Bull) / Foto: Red Bull