Alexandersson a Bonek nejrychlejší v pískovcovém labyrintu na Kokořínsku

S orientačně náročnou tratí vedoucí skalnatým labyrintem v okolí Vysokého vrchu v Korcích u Dubé si nejlépe poradil Rakušan Jannis Bonek a doběhl si pro své první zlato ze světové akce. Naopak Tove Alexandersson bez překvapení potvrdila pozici leadera Světového poháru a oslavila druhé vítězství v řadě. Z českých závodníků nejrychleji protnula pomyslnou cílovou čáru Tereza Janošíková na 6. místě.

Dámská trať jako by byla postavená speciálně pro švédské reprezentantky. Do první dvanáctky se jich probojovalo rovnou sedm. Mapově těžká trať a kopcovitý terén okolo pískovcových věží jim mimořádně seděl. Světová jednička Švédka Tove Alexandersson si s tratí dlouhou 4,2 kilometrů poradila v čase 34 minut a 19 sekund. Druhá Švýcarka Simona Aebersold ztratila 1 minutu a o dalších 30 vteřin pomalejší byla Sanna Fast, rovněž ze Švédska, na třetím místě.

“Běhat v pískovcových terénech mě moc baví, takže jsem si závod skutečně užila. Snažila jsem se na trať plně soustředit. Udělala jsem jen malinké chybičky ke konci, ale podařilo se mi splnit plán a zbytečně neriskovat”, svěřila se v cíli Tove Alexandersson, která získala již na Mistrovství světa v Česku 2021 všech 5 zlatých medailí a svou vítěznou sérii na závodech v Česku nadále prodlužuje.

Tereza Janošíková se v cíli radovala ze 6. místa jen napůl: “Ze začátku docela slušné, makala jsem, co to šlo. Pak jsem si ale v náročném terénu trochu prošlápla kotník a k tomu asi nevolila nejlepší postupy, protože kolem půlky závodu mě začala dobíhat Švédka Sanna Fast. Před druhou televizní kontrolou jsem si ještě bohužel vrazila nějakou větvičku do oka a musela krátce zastavit. Tam mě Švédka doběhla úplně a do cíle už jsme běželi v tandemu”.

Velmi dobrý výkon podaly i další České závodnice – Denisa Kosová na 13. a Vendula Horčičková na 18. místě. Za zmínku však stojí i 34. místo Anny Karlové, pro kterou byl dnešní závod premiérou na Světovém poháru a rovnou si v něm zajistila první body.

V mužích se očekávala především bitva medailistů z mistrovství světa, přesto finální pořadí v cíli mnohé překvapilo. I přes celodenní vytrvalý déšť byla aréna v Korcích zaplněna více než tisícovkou diváků z doprovodných závodů KWAK Czech O-Tour a jejich povzbuzování propuklo v bouřlivý potlesk, když se na doběhu do cíle objevil rakouský závodník Jannis Bonek. Ten své zemi doběhl pro historicky první vítězství na Světovém poháru. Před třemi týdny sice získal bronz na Mistrovství světa ve Švýcarsku, ale že by někdo mohl porazit všechny silné Švédy či Švýcary se považovalo za nemožné. Jannis Bonek zvítězil na 5,1 kilometrů dlouhé trati v čase 37 minut a 4 sekundy s náskokem 37 vteřin před Švédem Albinem Ridefeldem. O dalších 6 sekund zaostal úřadující mistr světa Švýcar Matthias Kyburz.

“Je to absolutně neuvěřitelné”, radoval se v cíli čtyřiadvacetiletý Bonek. “Na trati jsem se cítil velmi dobře. Neměl jsem žádnou speciální strategii, při volbách postupů mezi kontrolami jsem následoval instinkt a zkušenosti. Bylo to velmi těžké, spousta kamenů, rychlé seběhy svahů, ale užíval jsem si to. Do Česka jsem přijel již v pondělí, vynechal jsem sprintové závody a připravoval se právě na tuto krátkou trať. A vyplatilo se.”

Vedoucí muž Světového poháru Nor Kasper Harlem Fosser skončil po minutové chybě na 8. kontrole na 4. místě: “95% závodu jsem běžel skvěle, bohužel jsem udělal 1 velkou chybu a stejně jako na sprintu v České Lípě mi to nevyšlo. Ale terény pískovcových skal miluji nejvíc na světě. Na zítřejší klasickou trať plnou kopců se cítím fyzicky i mentálně připraven”.

Z Čechů se nejvýše umístil na 16. příčce Miloš Nykodým, který se bohužel marně pokoušel zopakovat své vítězství na Světovém poháru u hradu Valdštejn v roce 2018: “Necítil jsem se nejsilnější, ale nebylo to zlé. V této oblasti prudkých svahů je těžké odhadnout ten nejlepší postup. Doufal jsem v lepší výsledek”.

Česká jednička Tomáš Křivda vystartoval velmi dobře, bohužel při postupu na 7. kontrolu udělal obrovskou chybu a závod raději ukončil, aby takticky pošetřil síly na nedělní závod na klasické trati.