Běžkyně na lyžích Janatová uzavřela sezonu Světového poháru 32. místem na desítce

Českou tečku za Světovým pohárem v běžeckém lyžování udělala Kateřina Janatová. Jilemnická závodnice byla jedinou českou účastnicí distančního závodu na 10 km volně s intervalovým startem ve švédském Falunu, ve kterém obsadila 32. místo. Suverénní vítězství v posledním individuálním závodě sezony si připsala Norka Therese Johaugová.

V jarním počasí a pod modrou oblohou se Kateřina Janatová vydala na trať hned jako druhá závodnice v pořadí. S tratí obsypanou švédskými fanoušky se rvala statečně – netrvalo dlouho a mezičasy začaly dávat naději na bodované umístění. Až když se na trať vydaly závodnice s nejvyššími startovními čísly, začala česká reprezentantka pořadím propadat.

V první čtvrtině závodu si připsala 26. nejrychlejší čas, od nejlepší dvacítky ji v tu chvíli ale nedělily ani dvě vteřiny. Do dalšího mezičasu (4,3 km) si dokonce o čtyři pozice polepšila. Pak už ale jediná česká zástupkyně v závodě začala pořadím pomalu propadat a na posledním kilometru ztratila i bodované pozice – v konečné výsledkové listině jí patří 32. místo, ze kterého ztratila čas 1:54,6 na první Norku Johaugovou.

„Dneska to byl opravdu hezký závěr – kolem trati byla spousta lidí a fandili opravdu všude. Bohužel mi na konci lehce došlo, a tak jsem ztratila třicítku. Jinak jsem nejela špatný závod, ale 32. místo zní hůř než nejlepší třicítka. I tak jsem v této sezoně s distancí spokojená, protože jsem udělala alespoň malý posun. Sezona dnes pro mě ale neskončila, příští týden pojedu Birkebeinerrennet,“ těší se Janatová na legendární norský lauf.

Definitivní tečku za touto sezonou Světového poháru udělají nedělní závody ve smíšeném team sprintu a smíšených štafetách, do kterých ale český tým nezasáhne. Podle původního plánu měla do team sprintu nastoupit Kateřina Janatová s Michalem Novákem, nejlepšího českého muže ale zastavily zdravotní důvody.

Výsledky
Světový pohár, 10 km volně, Falun (Švédsko), 12. března 2022

Ženy: 1. Therese Johaugová (Nor.) 22:34,4, 2. Jonna Sundlingová (Švéd.) +35,9, 3. Jessie Digginsová (USA) +36,3 … 32. Kateřina Janatová +1:54,6

Kompletní výsledky najdete zde.