Boj o čtvrtou desítku. České triatlonistky obsadily v závodě MS v Abú Dhabí 41. a 43. místo

Poslední letošní závod prestižního seriálu mistrovství světa (WTCS) přivítala v pátek 5. listopadu nádherná Yas Marina v Abú Dhabí. Na start se v nejtěžší možné konkurenci postavily také dvě české triatlonistky, závod se jim ale výsledkově nevydařil – Tereza Zimovjanová obsadila 41. místo, Alžběta Hrušková byla 43. Zvítězila Bermuďanka Flora Duffyová, závod mužů ovládl Belgičan Jelle Geens.

Po plavecké části, která měřila 750 metrů a odehrála se v blízkosti luxusních jachet v přístavu Yas Marina, šla jako první z vody vynikající britská plavkyně Jessica Learmonthová. Alžběta Hrušková vbíhala do depa na 48. pozici se ztrátou 54 sekund, Tereza Zimovjanová byla o jednu příčku a 25 vteřin horší. „Plavání pro mě bylo šílené. Točila jsem rukama, ale vůbec jsem se nehýbala a nevěděla jsem, jak mám zrychlit. Jen jsem viděla, jak mi holky odplavávají. A nechci se na nic vymlouvat,“ popisovala zklamaně Zimovjanová.

V úvodu dvacetikilometrové cyklistiky, která se částečně odehrávala na motoristickém okruhu pro závody formule 1, vytvořila Hrušková dvojici se Slovenkou Michaličkovou na 45.-46. pozici. Zimovjanová se trápila osamoceně za nimi. Tento scénář měla pro české duo celá cyklistická část, po které vstupovaly do běhu na 41. a 43. pozici – směrem vzhůru ve výsledkové listině se na kole posunuly kvůli odstoupení některých závodnic před nimi.

„Kolo jsem celé jela sama, bylo to náročné jak psychicky a fyzicky, tak i technicky, protože je tu hodně zatáček. V hlavě jsem přitom celou dobu bojovala s tím, abych z kola neslezla, ale nechtěla jsem mít DNF,“ dodala Zimovjanová.

V pětikilometrovém rovinatém běhu si české reprezentantky pořadí vyměnily, jejich ztráta ale byla příliš velká na to, aby mohly pomýšlet na výrazný posun pořadím. Zimovjanová obsadila 41. pozici se ztrátou 7:26, Hrušková dokončila na 43. místě se ztrátou 8:02. Zvítězila olympijská šampionka Flora Duffyová, která proběhla cílovou branou v čase 55:42.

„Nejspíš jsem přecenila své síly, protože ten otřes mozku, který jsem si způsobila v září na Světovém poháru v Karlových Varech, mě dostal z formy víc, než jsem čekala. Připadala jsem si, jako kdybych jela první závod sezony, ne poslední,“ dodala Zimovjanová.

Závod v Abú Dhabí sice uzavřel v seriálu mistrovství světa kalendářní rok 2021, stejně jako předchozí závod v Hamburku už se ale započítával do sezony 2022. Důvodem těchto divokých změn v kalendáři byla epidemie koronaviru.

Výsledky

Mistrovství světa, Abú Dhabí (Spojené arabské emiráty), 5. listopadu 2021

Ženy: 1. Flora Duffyová (Ber.) 55:42, 2. Georgia Taylor-Brownová (V.Brit) +12, 3. Sophie Coldwellová (V.Brit) +30… 41. Tereza Zimovjanová +7:26, 43. Alžběta Hrušková +8:02

Muži: 1. Jelle Geens (Bel.) 52:20, 2. Vincent Luis (Fr.) +5, 3. 3. Bence Bicsák (Maď.) +8