Buďte u toho. Blíží se první mistrovství ČR v nordic runningu

Buďte u toho. Blíží se první mistrovství ČR v nordic runningu

První český šampionát v běhu s holemi byste si neměli nechat ujít. Jednou totiž budete moci vnoučatům vyprávět, že jste se zúčastnili vůbec prvního mezinárodního závodu v tomto sportu, který vymysleli Češi. Že to vidíte jako dnes – bylo to 20. září v Hradci Králové a zatímco dnes je nordic running populární sport, v roce 2015 byl teprve v plenkách…

Samozřejmě to všechno myslíme v nadsázce. Netroufáme si odhadovat, jak populární bude nordic running za několik desítek let, našlápnuto má ale dobře. Už mnohokrát byly prokázány jeho zdravotní i tréninkové přínosy. Proto také našel řadu příznivců mezi profesionálními sportovci, věnuje se mu například oštěpařka Bára Špotáková, běžci Ondřej Fejfar, Ivana Sekyrová či Denisa Rosolová. Využívají je i florbalisté, házenkáři či tenisté.

Mistrovství České republiky
v nordic runningu

» Čas a místo: 20.září v 11 hod., Hradec Králové (Městské lesy – Hradečnice).
» Délka a profil tratě: 10 km, převážně rovinatá trať, lesní cesty.
» Specifikace: tři okruhy v délce 3,3 km (2. okruh bez holí).
» Základní pravidlo: Krok je střídavý jednooporový, tzn. současný odraz pravou holí s dokrokem levé nohy a naopak.

20. září se běh s holemi posune na novou úroveň, bude se totiž konat první mistrovství republiky. To bude součástí celodenní akce s názvem NordicTour. V jejím programu najdete mj. i další sportovní aktivitu s holemi – nordic blading, což je jízda na inline bruslích (podobá se soupažnému provedení z lyžařského skatingu).

Ve výhodě budou ti, kdo již mají své runningové hole, a to díky jejich správnému provedení a optimální délce pro běh. Podmínka pro start v závodě to však rozhodně není, účastníci mohou mít hole libovolné (walkingové, trekové, běžkařské).

Závod nebude zajímavý jenom tím, že je první v historii, ale i dalšími prvky. Druhý ze tří okruhů se poběží „normálně“, tj. bez holí, které budou po 1. okruhu odloženy v depu triatlonovým způsobem a tím připraveny pro závěrečný 3. okruh.

Více informací o závodě najdete zde.

Text: red | Foto: pořadatelé