Češi a Slováci měli společný šampionát v orientačním běhu

V obci Kladky na Prostějovsku proběhl o skončeném víkendu vrchol domácí sezóny v orientačním běhu – MČR na klasické trati, který uspořádal SK Prostějov a KOB Konice. Přidělení pořadatelství letošního republikového šampionátu na klasické trati do východní části republiky nabídlo zajímavou možnost uspořádat mistrovství obou států společně – a to v roce 100. výročí vzniku Československa.

Poslední společné mistrovství proběhlo v roce 1992 v okolí Malého Hradiska. Právě tento šampionát pořádal oddíl z Prostějova. Na tuto skutečnost se snažil navázat na právě skončeném mistrovství. Celý víkend provázelo krásné slunečné počasí, které dopomohlo k celkově pěkné atmosféře. I když oba šampionáty, jak slovenský, tak český, proběhly ve stejném terénu, každý měl jiné hodnocení. Nazvali jsme to “tradiční tvrdou kontinentální klasikou” – tedy závod ve kterém uspějí komplexně dobře připravení závodníci, zejména ve finále bude navíc potřeba hodně bojovnosti a síly do kopců. Ale nelze podcenit ani mapovou stránku – tedy správnou volbu postupů,” před závodem připravoval závodníky ředitel závodu Dušan Vystavěl.

Miloš Nykodým a jeho vítězný skok na doběhu. Foto: Petr Kadeřávek

Mistrovství České republiky je dvoukolové, nejdříve je na programu sobotní kvalifikace, na to navazuje nedělní finále, kam se probojuje 32 nejlepších můžu a 24 nejrychlejších žen. Kvalifikaci zvládli všichni favorité. Český reprezentant Vojtěch Král sice postoupil do finálového závodu, ale protože bere antibiotika kvůli problémům se zuby. Do finále sice ze 7. místa ve skupině postoupil, ale nenastoupil, protože bere antibiotika kvůli problémům se zuby. Jednotlivé rozběhy vyhrály Jana Knapová, Anna Štičková, Natalia Hiklová aAleksandra Hornik, resp. Jan Procházka, Bartosz Pawlak, Miloš Nykodým a Marek Minář.

V mužském závodě nebylo od začátku pochyb, kdo dnes MČR na klasické trati ovládne. Miloš Nykodým (SK Žabovřesky Brno) vedl již od první kontroly, vyhrál 15 mezičasů a vítězné gesto si mohl dovolit již na doběhu. Z kopců jsem strach neměl, tak to bylo v pohodě. Když jsem na startu zjistil, že nenastoupil Bartosz Pawlak, kterého jsem pasoval na mého největšího soupeře, tak jsem se to snažil všechno pohlídat,” byla první reakce brněnského závodníka po doběhu. Přiznal, že nešel na plný plyn, ale zhruba na 90 %. “Snažil jsem se zvolit tempo, abych ho v závěru mohl ještě stupňovat. A myslím, že se mi to podařilo.” Chybu udělal pouze jednu, a to na 16. kontrolu, kde ztratil okolo půl minuty. Pro Nykodýma to byl třetí titul v řadě. “Je to boží, protože když jsem koukal do historie, tak se to podařilo jen Jaroslavu Kačmarčíkovi, Tomáši Prokešovi a Rudovi Ropkovi. Teď jsem se zařadil k nim. Rudovi se to navíc povedlo čtyřikrát, což bych rád také dokázal příští rok na Maliníku, kde si hodně věřím v horském terénu,” prozradil Miloš cíle na příští rok, kdy Mistrovství ČR na klasické trati pořádá TJ Tatran Jablonec v náročném kamenitém terénu mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem.

Totální vyčerpání závodníků v cíli. Na fotce Roman Zbranek. Foto: Jan Picek.

Se ztrátou 4:27 doběhl velmi šťastný Marek Minář, pro kterého to byla první medaile v dospělých na klasické trati. “Myslím, že to byl životní závod. Takto se mi už dlouho neběželo,” připustil závodník Magnus Orienteering. V čem byl klíč k úspěchu? “Poslední měsíc jsem mírně styl jídla, moje tělo úplně po 80 minutách běhu nefungoval tak, jak bych si představoval,” objasnil Mára. Další minutu a půl ztratil pardubický Tomáš Kubelka, který dlouho bojoval o stříbrnou medaili, horší variantou na postupu na K25 se ale definitivně o tuto pozici připravil. “Mně se včera neběželo moc dobře, tak jsem měl trochu strach. Ale dnes na dvojce jsem zjistil, že to půjde a udržel toto tempo až do cíle. Na konci jsem sice trochu vadnul, ale jsem spokojený,” řekl komentátorům závodů závodník pardubické Lokomotivy.

V ženách naprosto jasná favoritka na startu nebyla, nejvíce se sázelo na dvojici Jana Knapová – Vendula Horčičková, která obhajovala titul z loňského roku z Raspenavy. Jana Knapová také v úvodu vedla, po pětadvaceti minutách klesla na třetí příčku. Na třetí kontrole se ujímá vedení Denisa Kosová, která až do cíle nepustila žádnou závodnici před sebe a zaslouženě vyhrála. “Musím se přiznat, že klasická trať není mou oblíbenou disciplínou, moc jsem se sem netěšila, nicméně musím moc pochválit stavitele tratí a pořadatele, protože dnešní závod se mi moc líbil. Trať byla náročná fyzicky, ale skýtala i řadu voleb. Nebyla jsem si často jistá, zda jsem zvolila správně nebo ne,” hodnotila v cíli letošní šampionka na klasické trati. Situace za Kosovou nebyla do poslední chvíli jasná. Nakonec druhého nejlepšího času dne dosáhla Polka Aleksandra Hornik, která ztratila na vítězku 1:14. Pro stříbrnou medaili na MČR si došla Adéla Indráková, která po celou dobu běžela stabilně a také díky chybě Horčičkové na 16. kontrolu si mohla dojít pro kov stříbrné hodnoty. Vendula Horčičková naopak bude určitě litovat této chyby, protože na 2. pozici ji chybělo pouhých 12 sekund. I když nebyla na stupních vítězů, došla si pro medaili za 3. místo.

Šest nejrychlejších žen během vyhlašování vítězů. Foto: Petr Kadeřávek.

Výsledky:

Ženy (9.60 km, 530 m převýšení, 18 kontrol)

 1. Kosová Denisa OK 99 Hradec Králové                      79:41
 2. Hornik Aleksandra Polish Military Team                        80:55     + 1:14
 3. Indráková Adélka SK Žabovřesky Brno                           82:50     + 3:09
 4. Horčičková Vendula OOB TJ Slovan Luhačovice             83:02     + 3:21
 5. Knapová Jana OK Lokomotiva Pardubice            83:28     + 3:47
 6. Mechlová Lenka OK Slavia Hradec Králové              85:29     + 5:48

Muži (15.10 km, 730 m převýšení, 26 kontrol)

 1. Nykodým Miloš SK Žabovřesky Brno                           94:03
 2. Minář Marek Magnus Orienteering                       98:30     + 4:27
 3. Kubelka Tomáš OK Lokomotiva Pardubice            99:58     + 5:55
 4. Kubát Pavel OK 99 Hradec Králové                      103:54  + 9:51
 5. Šedivý Jan SK Praga                                                    104:16  + 10:13
 6. Procházka Jan SK Praga                                                    104:19  + 10:16

Text: Jan Picek