České tituly v zimním triatlonu vybojovali Rauchfuss a Grabmüllerová

Pro první triatlonové tituly této sezony vystoupali až k vysílači Praděd Marek Rauchfuss se Šárkou Grabmüllerovou, kteří se v sobotu 5. března stali mistry republiky v zimním triatlonu. Absolutní vítězství v závodě žen si při Jesenickém zimním triatlonu připsala Slovenka Margaréta Bičanová.

Na náročné trati vedoucí z Karlovy Studánky až k vysílači Praděd se při 7. ročníku Jesenického zimního triatlonu bojovalo nejen o české, ale také o slovenské tituly. V poledne se tak postavila na start v malebném lázeňském centru celá řada elitních slovenských závodníků.

Čekalo je náročné 8,5 km dlouhé stoupání na horském kole po silnici i čerstvě napadaném sněhu až ke Kurzovní chatě, odkud se vydali na běžkách na 8km trať. Na závěr je pak čekal náročný 5km běh po sněhu na vrchol Pradědu a zpět do cíle ke Kurzovní chatě. Závod jim ještě ztěžovaly chladné počasí a ledový vítr.

Jako první přijel ke Kurzovní chatě Marek Rauchfuss, profesionální biker, který si před nedávnem přivezl ze světového šampionátu v zimním triatlonu stříbrnou medaili. „Asi by byla ostuda, kdybych po biku nepřijel jako první, když jsem se ve čtvrtek vrátil z cyklistického soustředění. Ale hezky jel Slovák Mário Košút, který se mě chvíli držel. Na běžkách jsem měsíc nestál, tak jsem se na nich trochu plácal, ale dařilo se mi držet ten náskok. A to samé na běhu,“ popsal závod Rauchfuss.

Ve své sbírce má medaile z evropských i světových šampionátu, ani mezinárodní tratě se ale nedají s tou beskydskou srovnat. „Ani na mistrovství světa v Andoře není takové převýšení jako tady. Už bike je taková časovka do vrchu. Běžkařská trať je také daleko náročnější a techničtější. Myslím, že zdejší trať je nejtěžší.“

Druhé místo v závodě obsadil Slovák Mário Košút, který na Rauchfusse ztratil 44 vteřin. V redukovaném pořadí mistrovství ČR patří stříbrná medaile Petru Soukupovi za celkové třetí místo. Bronzovou medaili si odváží Vojtěch Bednarský za celkové čtvrté místo.

V závodě žen se už od začátku pohybovala vepředu Slovenka Margaréta Bičanová, která si do prvního depa přivezla komfortní náskok 4,5 minuty, který pak ve zbytku závodu ještě mírně navýšila a připsala si celkové vítězství. „Závod se mi moc líbil. Mám ráda kopce, proto mě to dnes hodně bavilo, i když mi byla poměrně velká zima. Na startu jsem myslela, že zmrznu. Pak se to sice zlepšilo, ale nohy se mi podařilo zahřát až na běhu,“ řekla slovenská reprezentantka, pro kterou to byl třetí titul v zimním triatlonu v kariéře. Jako druhá finišovala další Slovenka Lýdia Drahovská.

Po bikerské části měla k českému titulu nejblíže Zuzana Skalická, která přijela do prvního depa s více než dvouminutovým náskokem na Šárku Grabmüllerovou. Na běžkách se jí ale Grabmüllerová rychle přibližovala a z druhého depa šla s malým náskokem. Při výběhu k vysílači na Pradědu, který se dnes často schovával v mlze a mracích, si Grabmüllerová definitivně zajistila mistrovský titul a celkové třetí místo v závodě. Republikové stříbro patří Skalické a bronz Haně Odlové, která obsadila celkovou pátou pozici.

Výsledky

Jesenický zimní triatlon 2022, Karlova Studánka, 5. března 2022

Muži: 1. Marek Rauchfuss 1:19:51, 2. Mário Košút (Slov.) 1:20:35, 3. Petr Soukup 1:25:45

Ženy: 1. Margaréta Bičanová (Slov.) 1:41:16, 2. Lýdia Drahovská (Slov.) 1:46:29, 3. Šárka Grabmüllerová 1:49:16

Mistrovství ČR, ženy: 1. Šárka Grabmüllerová 1:49:16, 2. Zuzana Skalická 1:50:31, 3. Hana Odlová 1:52:5

Mistrovství ČR, muži: 1. Marek Rauchfuss 1:19:51, 2. Petr Soukup 1:25:45, 3. Vojtěch Bednarský 1:27:45

Kompletní výsledky najdete zde.