Český ženský tým sahal po medaili

Švédové si na šampionátu počínají nekompromisně, zatím získali v sedmi závodech sedm medailí, z toho šestkrát zlato a jednou stříbro. Za obtížných deštivých podmínek proběhl u obce Heřmánky na Kokořínsku závod štafet.

Nejlépe si s technickými tratěmi ve skalním městě poradila ženská i mužská štafeta Švédska. V kategorii žen si pro stříbro doběhlo Švýcarsko. Dramatickou bitvu o bronz, v které byla také česká štafeta, nakonec vyhrálo Norsko. V mužských štafetách se Švédové dostali do vedení až na posledním úseku poté, co odsunuli na stříbrnou pozici Norsko. Bronz nakonec vybojovala štafeta Švýcarska. Češi v obou závodech zaostali těsně za medailemi a skončili jak v ženách, tak v mužích na pátém místě.

Český ženský tým sahal po medaili

V ženském závodě utekla Švýcarka Elena Roos během prvního úseku zbytku startovního pole. “Hrozně se mi líbí místní terén a na tenhle závod jsem se těšila. Jsem na tom fyzicky dobře, takže jsem volila obíhačky, kde jsem mohla pořádně zabrat,” řekla v cíli spokojená Švýcarka. Na druhou Švédku Lisu Risby si vytvořila náskok 36 sekund. V průběhu druhého úseku se skupina pronásledujících roztrhala a postupně se na čele závodu osamostatnily běžkyně ze Švédska, Švýcarska a Češka. “Během tréninků jsem snila o tom, že to bude takto vypadat. Bylo to jako být v labyrintu. Najít malé stezky, kterými můžu proběhnout, byla hrozná zábava,” komentovala závod v cíli Švédka Hagström.

Česko na třetím místě ztrácelo 3:50 po skvělém výkonu Denisy Kosové. “Technicky za sebe dneska největší spokojenost. Dneska jsem věděla, že je to o tom nedělat chyby, předvést stabilní výkon a to se mi povedlo, až na to jedno hloupé zaváhání na konci,” řekla v cíli Kosová. Švédky a Švýcarky si na třetím úseku jednoznačně udržely první a druhé místo. Tove Alexandersson dofinišovala Švédsku pro zlato 2:33 před stříbrnou štafetou Švýcarska. Sedm minut za vítězkami se strhl souboj o bronz, do kterého se zapojila skvěle běžící Norka Andrine Benjaminsen, po velké chybě také Jana Knapová a Svetlana Mironova za Neutrální sportovce z Ruska. V závěrečném pasáži nakonec měla navrch nakonec Norka, která štafetě ve složení Olaussen, Steiwer a Benjaminsen doběhla se ztrátou 7:01 pro bronz. “Páté místo je fajn, ale

určitě jsme čekaly víc. Bylo to na dosah, ale prostě ten poslední úsek je hrozně těžký a norská finišmanka Andrine byla silná. Můj výkon bohužel nebyl optimální. Mrzí mě chyba pětce, byla to paralelka, takže se z ní strašně špatně dostávalo,” shrnula svůj výkon Knapová.

Muži po mocném finiši pátí

V závodě mužů na prvním úseku zaběhla skvěle dvojice Ruslan Glibov z Ukrajiny a Miika Kirmula z Finska, která si na zbytek startujícího pole vytvořila téměř minutový náskok. Na druhém úseku zazářil Kasper Harlem Fosser, který posunul norskou štafetu z devátého místa do vedení. “Závodit proti takhle zkušeným závodníkům, ke kterým jsem jako malý vzhlížel, je pro mě velká motivace. Dnes mi to skvěle běželo a byla to zábava. Plán na zítřejší klasiku je zůstat v suchu, což teď nebude úplně lehké, a dobře se vyspat,” řekl v cíli Nor.

Stříbrný medailista z krátké tratě Gustav Bergman ukázal, že mu terény pískovcových skal, zařízlých údolí porostlých borůvčím sedí, smazal minutovou ztrátou a doběhl Švédsku pro sedmou medaili v sedmém závodě a pro šesté zlato na šampionátu. Norové během napínavého třetího úseku nakonec udrželi alespoň stříbrnou pozici. Eskil Kinneberg doběhl 51 sekund po Švédovi. Matthias Kyburz po skvělém výkonu posunul Švýcarsko na bronzovou příčku. Češi byli stejně jako v kategorii žen pátí.

Pavel Kubát chyboval v první polovině trati, poté běžel vyrovnaný závod a štafetu po prvním úseku přivedl do cíle ve třetí skupince a na sedmém místě se ztrátou 1:49 na čelo. “Byl jsem na startu šíleně nervózní, takže jsem rád, že se mi to povedlo. Byl to komplexní orienťák a ty štafety tomu dodaly ještě takovou třešinku. Nepřiběhl jsem sice první, ale spokojenost,” komentoval svůj výkon po závodě královehradecký závodník. Na druhém úseku Miloš Nykodým pozici udržel, ale ztrátu navýšil. Předával štafetu a čelovku Vojtěchu Královi se ztrátou 3:41. Tomu se už do páté kontroly podařilo posunout českou štafetu na velkou bednu. Král stabilním výkonem podržel krásnou pátou pozici a zopakoval štafetové představení žen. “Byl to dobrý výkon, pocity jsou pozitivní, nebyla tam žádná zásadní chyba. Místy jsem možná až defenzivně stál a kontroloval si mapu, ale byl to dneska opravdu těžký terén, takže takhle se to prostě musí dělat, aby se to šlo bez chyby,” popsal náročnost štafetového závodu Vojtěch Král.

Šampionát zakončí v pátek 9. 7. královská disciplína orientačního běhu – klasická trať, která se poběží ve stejných terénech jako čtvrteční štafety. Následovat bude medailový ceremoniál a slavnostní zakončení celého mistrovství.