Čeští běžci na lyžích při team sprintu v Drážďanech na postup do finále nedosáhli

Tentokrát to na finále nestačilo. Při Světovém poháru v Drážďanech se čeští běžci na lyžích neprobili ze semifinále team sprintu, nejlepší pozice ve výsledkové listině patří tandemu Luděk Šeller – Michal Novák, který obsadil 14. místo. Vítězství vybojovali v historickém centru saské metropole dvojice Norsko II (muži) a Švédsko I (ženy).

Trenéři české reprezentace nominovali do team sprintu čtyři dvojice, které závodily v liduprázdné robotron Ski Areně na 650 metrů dlouhém okruhu. Každý ze závodníků přitom absolvoval v rámci semifinále šest kol.

Do prvního semifinále nastoupila dvojice Petra Hynčicová – Kateřina Janatová, která se v průběhu závodu pohybovala mezi 8. a 12. pozicí, když se zejména Janatové dařilo posouvat české barvy dopředu. V rychlém závodě na úzké a zledovatělé trati, která nenahrává přejíždění, si nakonec dojely pro 9. místo. V konečném pořadí patří první české dvojici 17. pozice.

„Očekávali jsme, že se nám podaří postoupit do finále. Ale v předchozích letech se nám tady hodně dařilo, do finále jsme šli někdy i s trochou štěstím a dneska se to bohužel obrátilo na druhou stranu. Nechci to ale svádět jen na štěstí, protože i výkon bych si představoval trošku lepší. Musíme jít dál a věřím, že do olympiády ještě výkony vylepšíme,“ řekl Jan Franc, trenér ženské reprezentace.

Druhou českou ženskou dvojici tvořily mladé reprezentantky Zuzana Holíková s Barborou Antošovou, která prožívá v Drážďanech svou premiéru ve Světovém poháru. Závod pro ně měl velmi podobný průběh – bojovaly na 8. a 10. místě, aby si nakonec dojely pro 8. místo v rozjížďce a 16. místo v celkovém pořadí.

„Pro holky to byla super zkušenost. Jinde než ve Světovém poháru si nemají tyto závody možnost vyzkoušet, Drážďany jsou přitom pro takový test nejvhodnější. Jejich výkon hodnotím velice pozitivně, hodně bojovaly a velmi dobře jela zejména Zuzka Holíková. Obě holky si zaslouží pochvalu,“ řekl trenér české reprezentace.

Vzhledem k loňským úspěchům mohli v závodě mužů pomýšlet na úspěch zejména Luděk Šeller s Michalem Novákem. Své semifinále začali nadějně, po čtvrté předávce jel dokonce Novák na první pozici, i v dalších okruzích se drželi v kontaktu s postupovými místy zejména díky skvělému výkonu Nováka, kterému se dařilo české duo posouvat dopředu. V posledních okruzích ale klesli na pátou až sedmou pozici. Cílem nakonec projeli jako sedmí a z Drážďan si odvážejí 14. místo.

„Věřili jsme v postup, cílem je pro nás finále. V národech jsme obsadili nějaké desáté místo, což není optimální. Ale kluci zaslouží pochvalu za bojovnost. Myslím jen, že nám chyběla trochu lepší předávka, kterou v minulých závodech řešili lépe,“ řekl Vasil Husák, trenér mužské reprezentace.

Tomáš Kalivoda s Janem Pechouškem rozjeli svůj závod opatrně a po prvních předávkách byli na pozicích kolem 13. a 14. místa. Od třetiny závodu se pak dokázali posouvat dopředu, podařilo se jim probojovat do nejlepší desítky, finišovali jako devátí a v celkovém pořadí jim patří 17. pozice.

„S výkonem Honzy Pechouška jsem velmi spokojený. Je vidět, že má formu a potvrdil svůj včerejší výkon v individuálním sprintu. Tomáš bohužel rychlostně v posledních kolech trochu nestačil, ale tempo Norů bylo opravdu hodně vysoké,“ dodal český kouč.

Světový pohár pokračuje 28. prosince ve švýcarském Lenzerheide, kde zároveň odstartuje prestižní Tour de Ski

Výsledky
Světový pohár, team sprint volně, Drážďany (Německo), 19. prosince 2021

Muži: 1. Norsko II (Thomas Helland Larsen – Even Northug), 2. Norsko I (Sindre Skar – Haavard Solaas Taugboel), 3. Rusko I (Alexandr Bolšunov – Gleb Retivykh) … 14. Česko I (Luděk Šeller – Michal Novák), 17. Česko II (Tomáš Kalivoda – Jan Pechoušek)

Ženy: 1. Švédsko I (Jonna Sundlingová – Maja Dahlqvistová), 2. USA I (Jessie Digginsová – Julia Kernová), 3. Slovinsko I (Eva Urevcová – Annamarija Lampičová) … 16. Česko II (Zuzana Holíková – Barbora Antošová), 17.  Česko I (Petra Hynčicová – Kateřina Janatová)

Kompletní výsledky najdete zde.