Čeští triatlonisté prožili na Světovém poháru v Bergenu smolný den

Čtyři čeští triatlonisté se postavili na start Světového poháru v norském Bergenu, kde se závod tohoto prestižního seriálu uskutečnil vůbec poprvé. I přes několik smolných incidentů dosáhla na nejlepší výsledek Tereza Zimovjanová, která obsadila 37. místo.

Bergen je triatlonové město. Nejenže se tu narodili Kristian Blummenfelt s Gustavem Idenem, dvě z největších hvězd tohoto sportu, kteří v neděli 28. srpna nechyběli na startu, ale zdejší obyvatelé umějí vytvořit bouřlivou atmosféru. Přes dvacet tisíc fanoušků obklopilo trať vedoucí malebným historickým centrem města, nad kterým se tyčí vysoké hory. „Diváci tady byli úžasní a fandili každému, jako kdyby běžel o vítězství. Měli jsme štěstí, že dnes vyšlo i počasí, protože trať byla z velké části po kostkách,“ řekl český reprezentant Tomáš Kříž.

Ani skvělá divácká kulisa ale českým reprezentantům k dobrým výsledkům nepomohla. Nejlépe měla závod rozjetý Michaela Štěrbová, která byla po plavecké části na 5. místě, díky čemuž se na kole dostala do vedoucí skupiny. „Plavání bylo velmi podařené, i když jsem den před závodem řešila nepříjemnost, protože se mi roztrhl neopren. Naštěstí se ho podařilo opravit,“ řekla Štěrbová.

Naopak Tereza Zimovjanová vybíhala po 750 m plavání na břeh bergenského fjordu nespokojená. „Začala jsem dobře, držela jsem se v nejlepší dvacítce, jenže pak mi jedna ze soupeřek sundala brýle tak nešikovně, že mi je rozbila. Vzhledem k tomu, že mám čočky, musela jsem je opravit, a ztratila asi půl minuty, kvůli čemuž jsem se propadla na poslední místo. Pak se mi podařilo ještě nějaké soupeřky předplavat, ale stejně to bylo zklamání,“ řekla Zimovjanová, která byla po plavání na 50. místě se ztrátou 54 vteřin. Alžběta Hrušková šla z vody o pět příček a pět vteřin později.

Zimovjanová bojovala se smůlou také v cyklistické části – nefungovala jí přední brzda, což byl na technicky náročné trati problém. Do druhého depa přivedla skupinu na 38. až 48. místě. „Nechtěla jsem to zabalit, ale je pravda, že jsem do běhu neměla žádnou velkou motivaci. Byl to den blbec, ale nechci se na nic vymlouvat a vím, že to mohlo být o dost lepší,“ uvedla Zimovjanová, které patří 37. místo.

Štěrbová se dostala na kole do vedoucí devítičlenné skupiny, která se postupně rozrostla na 40 závodnic. Po dvou okruzích se ale začala trhat. „Ve třetím okruhu jsem dostala totální krizi a propadla do třetí skupiny (30. až 37. místo, pozn.), se kterou jsem přijela do depa. Co se týče běhu, tak ten byl poměrně špatný i z toho důvodu, že se dostávám ze zranění paty,“ řekla Štěrbová, která si nakonec doběhla pro 45. místo. „Škoda té krize na kole, ale jsem především ráda, že jsem vůbec mohla startovat. Pro mě je to na takto velkém závodě premiéra a je důležité, abych se v takových závodech otrkala,“ dodala česká reprezentantka, která se triatlonu věnuje teprve druhou sezonu.

Hrušková se v cyklistické části pohybovala na hraně páté a šesté desítky, do druhého depa pak dojela ve trojici na 48. až 50. místě, ze které si doběhla pro konečné 50. místo.

Po fantastickém běhu zvítězila švédská juniorka Tilda Manssonová.

V závodě mužů reprezentoval Česko Tomáš Kříž, který byl po plavání na 58. místě, když také jeho zpomalil incident se soupeři ve vodě. „Od začátku cyklistiky jsem jel v malé čtyřčlenné skupince a dá se říct, že v podstatě celou dobu za svoje a celou dobu naplno. Běh byl na mé poměry dobrý. I když 56. místo zní otřesně, byl to možná nejlepší výkon, co jsem kdy podal,“ řekl Kříž.

Po strhujícím souboji zvítězil Francouz Coninx, který v těsném finiši o vteřinu porazil domácího Blummenfelta.

Výsledky

Světový pohár, Bergen (Norsko), 28. srpna 2022

Ženy: 1. Tilda Månssonová (Švéd.) 1:02:48, 2. Jolien Vermeylenová (Bel.) 1:02:49, 3. Kate Waughová (V.Brit.) 1:02:54 … 37. Tereza Zimovjanová 1:05:44, 45. Michaela Štěrbová 1:06:43, 50. Alžběta Hrušková 1:08:05

Muži: 1. Dorian Coninx (Fr.) 55:37, 2. Kristian Blummenfelt (Nor.) 55:38, 3. Vetle Bergsvik Thorn (Nor.) 55:42 … 56. Tomáš Kříž 1:00:40

Kompletní výsledky najdete zde.