Čeští triatlonisté si na mistrovství Evropy v Mnichově přáli lepší výsledek. Nejlepší byl Martin na 44. místě

Ani desítky tisíc diváků u trati nedohnaly české triatlonisty k výsledku, ve který doufali na mistrovství Evropy v olympijském triatlonu. David Martin obsadil 44. místo, Radim Grebík byl o dvě příčky horší a Jan Volár kvůli technickým problémům nedokončil. Závod v Olympijském parku v Mnichově ovládli Francouzi, kteří získali všechny tři medaile. Zlato si odváží Léo Bergere.

Smůla se českých reprezentantů dál drží. Po pátečním závodě žen, který měla výborně rozjetý Petra Kuříková, ale kvůli pádu na kole ho nedokončila a už dnes byla operována v Jablonci nad Nisou s přetrženými vazy v rameni, se dnes s nečekanými problémy potýkali čeští muži.

V úvodní části závodu si nejlépe vedl David Martin, který po 1500 metrech plavání v Olympijském jezeře vbíhal do depa na 21. pozici se ztrátou 41 vteřin na vedoucího Maďara Dévaye. Jan Volár byl na 29. pozici a Grebík sprintoval do depa na 51. místě. Na kole se pak Martin dostal do druhé skupiny na 15. až 27. místě, Volár do třetí skupiny na 28. až 48. příčce, které se ale brzy spojily. Grebík se pohyboval v sedmičlenné skupině za nimi.

Po čtyřicetikilometrové cyklistice vstupoval Martin do běhu z 28. pozice, kterou ale nedokázal udržet a cílem proběhl před zaplněnou tribunou na 44. příčce. „Po plavání jsem na tom chtěl být trochu líp, takže jsem doufal, že na kole se nám podaří dojet první skupinu, což se bohužel nepovedlo a přivezli jsme si ztrátu 30 sekund. I tak ale bylo kolo velmi těžké, takže už jsem pak na běh neměl dobré nohy. V závěru mi hodně pomohli fanoušci, kteří byli podél celé trati. Ani jsem neslyšel vlastní dech nebo dupání nohou. Atmosféra byla opravdu úžasná.“

Grebík přivedl do druhého depa třetí skupinu závodníků, do 10kmběhu vypálil ostrým tempem, brzy ale musel zpomalit a obsadil konečnou 46. příčku. „Po plavání to ještě bylo hratelné, protože jsem měl šanci chytit dobrého cyklistu z Norska, se kterým bych se dotáhl do druhé skupiny. Ale bohužel mi to kvůli helmě v depu nevyšlo. Běh jsem si pak vytrpěl, bylo to deset kilometrů plných bolesti zad. To pro mě byla velká limitace, dokonce jsem přemýšlel o tom, že kopce nebudu vybíhat, ale vycházet. Diváci mě ovšem natolik hnali dopředu, že jsem to vydržel a jsem rád, že jsem vůbec dorazil do cílové rovinky. Doufal jsem v lepší výsledek, ale ta záda mě opravdu hodně brzdila,“ zhodnotil závod Grebík.

Volár závod nedokončil, v polovině cyklistiky ze závodu odstoupil kvůli upadlému sedlu.

Závod absolutně ovládli Francouzi – zlato získal Léo Bergere, stříbro Pierre Le Corre a bronz Dorian Coninx.

V neděli uzavře triatlonový program na společném mistrovství Evropy devíti sportů závod smíšených štafet, do kterého půjde čtveřice Radim Grebík, Tereza Zimovjanová, Jan Volár a Heidi Juránková.