Čeští triatlonisté vezou z ME ve sprintu skvělé umístění i medaile

Na vynikající umístění dosáhl František Linduška na evropském šampionátu ve sprint triatlonu. V estonském Tartu vybojoval 5. místo! Většinu závodu se přitom držel na medailových pozicích. Do elitní dvacítky pronikli i další čeští triatlonisté. V otevřených závodech Age Groups pak dokonce Češi vybojovali medaile!

Druhé největší estonské město přivítalo početnou výpravu českých reprezentantů. Na start se během pátku 20. července postavili v elitní kategorii František Linduška, Jan Volár, Petra Kuříková, Jana Macháčová a Iveta Fairaislová. Další čtveřice Čechů zasáhla do juniorského závodu.

V Tartu je čekalo 750 m plavání v řece Emajõgi, která byla zrádná svými proudy. Dvacetikilometrová cyklistická část byla rozdělená do čtyř okruhů s jedním strmým stoupáním, které bylo součástí také pětikilometrového běhu.

Jan Volár s Františkem Linduškou dokázali výborně využít proudy v estonské řece, a tak se od počátku drželi na čele startovního pole. František Linduška byl po plavání součástí první skupiny. Jan Volár naneštěstí nadplaval bójku a ztratil cenné vteřiny. Vynikajícím výkonem v cyklistice se ale dotáhl na čelo. „Na kole předvedl nejlepší výkon ze všech účastníků. Dokonce se snažil hodně útočit, což ho ale stálo spoustu sil, které mu pak v závěru docházely,“ popsal závod reprezentační kouč Lukáš Vrobel. „Franta Linduška byl ještě 200 metrů před cílem na bronzové pozici, jenže ve finiši neustál útok soupeřů. On je tempař a zrychlení ostatních se mu těžko zachytávají. I Honza Volár odvedl výbornou práci, ještě na 4. kilometru běhu byl na deváté pozici, ale pak mu došly síly, které nechal v cyklistice.“

V cíli z toho bylo vynikající 5. místo Františka Lindušky, který na vítězného Slováka Richarda Vargu ztratil jen 16 vteřin! Jan Volár obsadil 14. příčku se ztrátou 51 sekund na vítěze. „V kategorii mužů to byl z českého pohledu nejlepší závod za poslední roky!“ těšilo Lukáše Vrobela.

Plavání rozhodlo o umístění žen

České reprezentantky si bohužel nemohly startovní pozice vybírat, a tak neměly možnost využít silných říčních proudů hned po startu. „Ostatní závodnice je pak zavřely, což ovlivnilo celý závod. V Estonsku se totiž sešly velmi kvalitní plavkyně, a tak se startovní pole během plavání výrazně nadělilo,“ popsal Lukáš Vrobel.

Petra Kuříková byla v cyklistice součástí druhé skupiny, která na čelo závodu ztrácela minutu a půl. Iveta Fairaislová s Janou Macháčovou se držely ve třetí skupině. „I když holky podaly v běhu velmi dobrý výkon, po plavání bylo prakticky o závodu rozhodnuto,“ dodal reprezentační kouč.

Zvítězila Britka Sophie Coldwell. Nejlepší českou závodnicí byla Petra Kuříková na 20. pozici se ztrátou 2 minut a 24 sekund. Iveta Fairaislová si doběhla pro 36. místo, Jana Macháčová skončila 41. „V závodě žen se nám jako v jediném bohužel nepovedlo naplnit cíl, kterým bylo umístění všech závodníků v první polovině startovního pole,“ uvedl Lukáš Vrobel.

Evropské tituly z Age Groups

V sobotu pokračoval šampionát závody věkových kategorií. Ty se odehrály na olympijských distancích – 1500 metrů plavání v řece Emajõgi, 40km cyklistická část byla rozdělená do dvou okruhů, závěrečný desetikilometrový běh provedl účastníky ulicemi i parky Tartu.

Do závodů nastoupilo několik českých závodníků. Nejlépe z nich si vedla Lenka Fanturová, která v kategorii žen 40-44 let vybojovala evropský titul! Medaili si z Pobaltí odvezl také Jaroslav Ploc – stříbrný muž v kategorii 30-34 let. Jen pár minut za ním doběhl ve stejné kategorii František Schoval, který obsadil skvělou pátou příčku!

Martina Tredgett byla v kategorii žen 35-39 let na 18. místě. Jen těsně unikla medaile Daně Hylákové – v kategorii 55-59 let obsadila 4. příčku