Chceme se zlepšit oproti loňsku, říkají běžci na lyžích před prvním závodem Světového poháru

Čekání končí. Běžci na lyžích startují novou sezonu ve finské Ruce, kde se od 26. do 28. listopadu uskuteční první závody Světového poháru. Na programu jsou sprinty klasicky, distanční závod a stíhačka. „Všichni půjdou na start s tím, že se chtějí zlepšit ve srovnání s minulou sezonou,“ shodují se oba trenéři české reprezentace.

Běžecké závody budou v Kuusamu součástí lyžařského festivalu Ruka Nordic, který má v programu také Světové poháry ve skocích na lyžích a severské kombinaci. Pro běžce jsou nachystány páteční sprinty klasicky, sobotní distanční závody na 10/15 km klasicky a nedělní stíhačky volně na stejně dlouhých distancích.

Podle předpovědi budou celý závodní program doprovázet mrazivé teploty. „V pátek má být minus osm, v neděli by to ale mělo klesnout až k minus devatenácti,“ říká Vasil Husák, trenér mužské reprezentace.

Do pátečních sprintů vyšle čtveřici Michal Novák, Luděk Šeller, Ondřej Černý a Jan Pechoušek. V sobotu sestavu doplní Petr Knop, do závodu naopak nenastoupí čistokrevný sprinter Ondřej Černý. Do nedělní stíhačky pak půjde trojice Novák, Knop a Pechoušek. „V uplynulých dnech bohužel musel tým opustit Adam Fellner, který se vrátil do Česka z kombinace zdravotních a rodinných důvodů,“ řekl Husák.

S jakými ambicemi půjdou jeho svěřenci na start? „Kluci vypadají velmi odhodlaně a všichni se chtějí zlepšit oproti loňsku. Je ale jasné, že někteří to budou mít těžké, protože loni tu zajeli kvalitní výsledky a navíc jsou severské závody tradičně velmi dobře obsazené, zejména pokud tu některým týmům začínají kvalifikace o olympijské hry,“ naznačuje trenér českého týmu. „Co se týče sprintu, loni dokázali postoupit z kvalifikace dva závodníci, letos bych byl rád, abychom měli v závodě aspoň tři zástupce. Ondra Černý je tu sice poprvé, ale ta zdejší trať je pro něho jako ušitá.“

O úspěchu či neúspěchu bude v Ruce tradičně rozhodovat také náročný kopec, který musejí závodníci zdolat. „V něm se rozhoduje. Kdo v něm nevydrží, jen pro něho daleko těžší uspět. Tratě v Ruce jsou obecně velmi spravedlivé,“ říká Jan Franc, trenér ženské reprezentace.

Do pátečního sprintu postaví kompletní pětici Petra Nováková, Petra Hynčicová, Kateřina Janatová, Tereza Beranová a Zuzana Holíková. Pro sobotu se sestava zúží o Holíkovou, v neděli pak o Holíkovou a Beranovou.

„Při sprintu budu považovat za úspěchu, pokud se někomu podaří postoupit z kvalifikace. To se nám tady v Kuusamu za mého působení u reprezentace zatím nepodařilo,“ říká k ambicím svého týmu Franc. „V distanci bude tady i po celou sezonu platit, že budu rád za každé bodované umístění do 30. místa.“

Na dlouhodobý posun českého týmu ukazuje i malá zajímavost: „Michal Novák s Katkou Janatovou mají letos poprvé na celou sezonu oficiální tréninkové dresy s vlastními jmény, což je výsada pro třicet nejlepších závodníků Světového poháru. Loni byla v tomto postavení pouze Katka Razýmová,“ dodává Husák.

Páteční kvalifikace startuje v 10 hodin, hlavní závod pak ve 12:30. Přímý přenos můžete sledovat na ČT Sport od 13:05, na stanici Eurosport 2 od 12:20.