COMPRESSPORT JĚŠTĚD SkyRace® 2018 – MČR ve skyrunningu

COMPRESSPORT JĚŠTĚD SkyRace® 2018 – MČR ve skyrunningu

Již potřetí se pod dominantou města Liberec konalo Mistrovství České republiky ve skyrunningu – COMPRESSPORT JĚŠTĚD SkyRace ®2018, které je považováno jako otvírák české skyrunningové sezóny.

Autor:Kamil Štěpánek (člen RUN Magazine Teamu )

Závod, který láká nejen profi závodníky, ale i širokou veřejnost, která si chce vyzkoušet co je vlastně skyrunning a jehož součástí jsou i dětské závody.

Tento ročník byl specifický tím, že pro závodníky byly připraveny dvě tratě:

  • 24,5 km COMPRESSPORT JĚŠTĚD SkyRace® 2018 s převýšením 1600 m+
  • 12 km COMPRESSPORT JĚŠTĚD Trail 2018 s převýšením 850 m+

 

O závodníky i přihlížející je výborně postaráno. Ředitel závodu Honza Dušánek má organizačně vše vychytané do posledního puntíku. Nemusíte se bát, že by vás např. čekala dlouhá fronta při registraci či na WC. Pro tento ročník dokonce objednal i počasí a příjemnou teplotu vzduchu. Celkově se celý den pod Ještědem nese v přátelském duchu a rozhodně se nenudíte.

K dispozici jsou stánky s občerstvením, mnoho běžeckého vybavení s možností zapůjčení, velké pódium, kde se od samého rána něco děje – vystupují moderátoři, ředitel závodu, kapely, DJ. Zastavit jste se mohli i u stánku RUN magazinu, kde bylo možnost vyzkoušet běžecké hodinky Garmin ,sportovní sluchátka Aftershokz , ochutnat 100% přírodní Jerkya hlavně potkat kolegy z RUN magazine teamu.

Pojďme se ale přenést na startovní čáru. Závodníci na kratší trase odstartovali ve 12 hodin a bylo na ní přihlášeno celkem 115 běžců. Start hlavního závodu byl o 15 minut později. Zde se spolu s elitní skyrunningovou špičkou postavilo na start 369 běžců.

Trasa závodu nabízí to nejlepší z ještědského hřebene, a to i na kratší trati. Závodníci se dvakrát vyškrábají až na samotný vrchol a rozhodně to není procházka růžovým sadem. V obou stoupáních na Ještěd zapojíte ruce, nohy, přičemž druhé stoupání na Ještěd je technicky ještě náročnější.

Samotná trať 24,5 km závodu nabízí ještě několik dalších lahůdek. Po startu závodníky čeká výběh po černé sjezdovce a následný seběh po červené sjezdovce. V podstatě celá trať je nahoru, dolů. Protrpíte si to v kopcích, ale užijete si krásné technické seběhy. Načerpat síly můžete na 3 občerstvovacích stanicích a jedné bonusové po druhém výstupu na Ještěd, kde vám kromě vody nabídnou i RUM.

Ačkoliv se závod koná v polovině dubna, na některých místech se stále drží technický sníh, rozhodně si užijete přeskoky potoků, bahno, ostré kameny, kořeny … celá trať je velice rozmanitá. Novinkou v tomto ročníku byl seběh u skokanských můstků, kde je nutné opravdu hodně brzdit – pasáž je velice prudká. Pak už jen kousek a jste v cíli, kde vás za odměnu čeká finisherská čelenka a parádní občerstvení.

V dalších dnech po závodu můžete počítat s tím, že vás bude bolet celý člověk J

Výsledky hlavního závodu (24,5 km):

Muži:

  1. Ondřej Fejfar (Inov-8 team / TJ Spartak Vrchlabí) – 02:00:16.7
  2. Milan Janata (SALMING/RUN4FUN) – 02:03:04.4
  3. Marek Causidis (BUFF/SALOMON TEAM) – 02:08:00.7

Ženy:

  1. Zuzana Krchová (Czech Skyrunning Team-Fyziokinesis) – 02:33:25.7
  2. Anka Straková (Czech Skyrunning Team) – 02:35:34.0
  3. Petra Ševčíková (X-TRAIL Orlová) – 02:40:22.2