Druhá zastávka ČEZ SkiTour je za námi. Orlický maraton přilákal přes 500 běžců

Deštné v Orlických horách o víkendu 5. – 6. února žilo závody seriálu SkiTour. Organizátory tentokrát na rozdíl od zrušené Karlovské 50 netrápil nedostatek sněhu a závodníci si užili skvělé podmínky. Tratě byly výborně připravené, ale závodní okruhy musely být lehce pozměněné kvůli nedávným polomům stromů. Celkem se Orlického maratonu zúčastnilo 541 běžkařů, z toho nejdelší 40kilometrovou trasu si zajelo 152 nejodvážnějších a v dětských kategoriích jsme viděli 108 malých závodníků.

Po klidné a téměř bezvětrné sobotě se závodníci museli přizpůsobit novým nedělním podmínkám. Celý den poměrně hustě sněžilo a teplota se držela kolem bodu mrazu. Ve stopách byl napadaný čerstvý sníh a běžkaři nesměli podcenit správné mazání lyží, jinak by riskovali nalepení materiálu na skluznici.

Nejobsazenější Orlický maraton 40 km klasicky vyhrál s přehledem Václav Sedláček. Za neúplně ideálních podmínek zdolal spíše měkčí trať v čase 2:11:28 a najel přes sedm minut na Pavla Janečka. Druhé místo však Janečkovi stačilo k tomu, aby se stal mužem číslo jedna v celkovém hodnocení seriálu SkiTour. Pomyslný bronz bral Zdeněk Melša se ztrátou osm a půl minuty. Mezi ženami triumfovala Kamila Bořutová s časem 2:48:52 a hned tři minuty po ní dojela do cíle druhá Vendula Křoustková. Na stupně vítězů se probojovala i Jitka Čermáková, která na trati strávila tři a čtvrt hodiny.

Dvacítku klasicky ovládl Martin Valigura s časem lehce pod hodinu a deset minut. V ženské kategorii proťala jako první cílovou pásku opět Tereza Hujerová a po sobotním vítězství v VW Orlickém půlmaratonu volně triumfovala i klasickou technikou. Nejrychlejším závodníkem v ČT Orlickém maratonu 10 km byl Vojtěch Roušavý.

Na začátku týdne kvůli větrnému počasí na původní hlavní trať popadaly stromy a nepodařilo se je včas odstranit. Organizátoři se tomu museli přizpůsobit a místo jednoho 40kilometrového okruhu závodníci jeli dvakrát poloviční vzdálenost. Na atraktivitě Orlického maratonu to však nic neubralo a všichni dojížděli spokojení a trasu si chválili.

Orlický maraton byl poslední důležitou prověrkou před vypuknutím 55. ročníku ČEZ Jizerské 50 a na mnoho úspěšných závodníků se můžeme těšit již příští víkend v Bedřichově.