Duatlonové tituly si od žamberského zámku odvezli Volár a Karásková Erbenová

Je dobojováno. Poslední české multisportovní tituly v roce 2022 získali Jan Volár a Helena Karásková Erbenová, kteří se v sobotu 17. září stali v Žamberku mistry republiky v duatlonu.

Po několika prosluněných ročnících se tentokrát museli účastníci Žamberského duatlonu smířit s typicky podzimním počasím. V malebném zámeckém parku je přivítalo deštivé nebe a teploty nepřekračující hranici deseti stupňů.

Před závodem mužů se vedle sebe na startu srovnali tři závodníci, kteří byli ze 120 účastníků největšími favority – Jan Volár, Filip Václavík a obhájce loňského prvenství Petr Soukup. Během úvodní běžecké části si vypracoval mírný náskok Volár. Český reprezentant naskakoval po 5km běhu na kolo s přibližně 20vteřinovým náskokem před dvojicí Václavík a Soukup, která do depa dorazila společně.

Dvacetikilometrová cyklistická část prošla v letošním roce změnou – kvůli uzavírce silnice se tentokrát nejelo přes kopec z Písečné, ale závodilo se ve dvou okruzích na silnici mezi Žamberkem a Lukavicí. Také v této části závodu si připsal nejrychlejší čas Volár. Do druhého depa díky tomu přijel s náskokem 45 vteřin, který si pak už bezpečně hlídal. Po druhé běžecké části, při které závodníci absolvovali jeden tříkilometrový okruh po přírodních parkových stezkách, zakončil závod v čase 56:19.

Souboj o stříbrnou medaili musel rozhodnout až běh, protože do druhého depa přijeli Soukup s Václavíkem společně. Pro druhé místo si doběhl Soukup, který ztratil na Volára 29 sekund. Třetí Václavík byl o dalších 14 sekund pomalejší.

Závod žen byl jasně v režii Heleny Karáskové Erbenové. Česká legenda terénního triatlonu doběhla do prvního depa s náskokem 50 vteřin. Na kole pak zcela dominovala a když si připsala nejrychlejší čas také ve druhém běhu, nedala žádné ze 26 soupeřek šanci, že by se jí mohla přiblížit. Karásková Erbenová zvítězila v čase 1:04:53. Stříbrná Anežka Ševčíková ztratila přibližně čtyři minuty, bronzová Lucie Miklišová ještě o půl minuty víc.