Dva Češi v elitní dvacítce! Běžci na lyžích berou body ze sprintu v Lillehammeru. Novák byl 14., Janatová 18.

Také ve druhém sprintu této sezony Světového poháru se dva čeští běžci na lyžích dostali na bodované pozice. A nejen to, Česko má dva zástupce v nejlepší dvacítce! Michal Novák obsadil v norském Lillehammeru výborné 14. místo, Kateřina Janatová vybojovala 18. příčku. Zvítězili Nor Johannes Hoesflot Klaebo a Švédka Maja Dahlqvistová.

V biatlonovém areálu v Lillehammeru, kam pořadatelé závod přesunuli z obvyklého místa konání kvůli lepším zásobám umělého sněhu, se v pátek 3. prosince představilo šest českých reprezentantů – kompletní pětici ženského týmu doplnil Michal Novák.

Ten obsadil v kvalifikaci výbornou 14. pozici, kterou dal definitivně zapomenout na nepovedený sprint ve finské Ruce, ale naopak připomněl skvělý výsledek ze stíhačky. Ve čtvrtfinále začal zezadu, ve stoupáních se mu ovšem dařilo postupně posouvat dopředu. Do cílové rovinky najížděl v zatáčce po boku vedoucího Rusa Alexandra Bolšunova. V souboji s ním a Norem Evenem Northugem si dosprintoval pro třetí příčku. Celkově obsadil 14. místo.

„Dneska tam semifinále mohlo být, takže mě docela mrzí, jak to dopadlo. Cítil jsem se fakt výborně. Navíc jsem měl zase neskutečné lyže,“ hodnotil závod Novák. „V kopci při příjezdu na stadion jsme jeli s Bolšunovem lehce zadrženě vedle sebe, možná jsem za to měl v tu chvíli vzít, protože najíždět zvnějšku do poslední zatáčky nebylo dobré. Ve finiši to pak nevyšlo, takže to je zklamání. Na druhou stranu jsem rád za postup ze 14. místa z kvalifikace i za výsledek, který je lepší než minulý týden v Ruce.“

Z českých žen dosáhla na postup z kvalifikace Kateřina Janatová, která obsadila 24. pozici. Ve čtvrtfinále se postavila na start po bok Američanky Jessie Digginsové nebo Norky Tiril Wengové, které si pak zajistily nejen přímý postup, ale vybojovaly dnes stříbro a bronz. Česká reprezentantka rozjížděla závod z poslední pozice, ze které se začala posouvat vpřed v kopci při nájezdu na stadion. Cílem pak projela na čtvrté pozici. Z prvního startu v Lillehammeru si odnesla konečné 18. místo.

„Trochu mě mrzí, že se mi nepodařilo postoupit z pozice lucky looser do semifinále. Bylo to jen o 0,2 vteřiny. Rozjížďka se mi ale jela dobře, schválně jsem ji začala zezadu, protože jsem věděla, že ten kopec před koncem je dlouhý, ale bohužel se mi pak nepodařilo najít si lepší pozici a proklouznout dopředu. Přitom jsem ještě síly měla. Ale celkově to hodnotím kladně, umístění v top 20 je pro mě super. Zároveň to pro mě byla kvalifikace na olympiádu, takže teď už se mohu s klidnou hlavou připravovat na Peking,“ řekla Janatová.

Další tři české reprezentantky obsadily pozice ve čtvrté desítce. Jen velmi těsně postup unikl Petře Hynčicové, která po velmi dobrém výkonu skončila jen těsně pod čarou oddělující třicet postupujících. V kvalifikaci obsadila 32. místo – od účasti ve čtvrtfinále ji dělilo 73 setin. „Dneska to je pro mě hořkosladké, protože jsem kvalifikaci odjela tak, jak jsem plánovala. Ale bohužel mě nějaké malé zaváhání oddělilo od postupu. Těší mě, že se v každém závodě cítím lépe a že to jde správným směrem. Opět děkuji servisu za lyže, které byly místy snad rychlejší než já,“ řekla Hynčicová se smíchem.

Na výborný výsledek z Ruky se tentokrát bohužel nepodařilo navázat Tereze Beranové, která obsadila 35. příčku. Také jí od postupu dělila méně než vteřina, přesně 94 setin. Pozici ve čtvrté desítce vybojovala také nejmladší členka týmu Zuzana Holíková, pro kterou 38. místo znamená další kvalitní výsledek v úvodu sezony. Petra Nováková si z prvního závodu v Lillehammeru odnesla 47. místo, ze kterého ztratila 13,32 vteřiny na vítězku kvalifikace Maju Dahlqvistovou a 3,01 vteřiny na postup do čtvrtfinále.

Závodní program pokračuje v Lillehammeru už v sobotu, kdy se konají distanční závody na 15 a 10 km volně. Muži odstartují v 10 hodin, ženy ve 12 hodin. Přímé přenosy můžete sledovat na ČT Sport a Eurosportu.