Dvě zlata z orienťáckých šampionátů pro Janu Knapovou

O uplynulém víkendu proběhly první letošní republikové šampionáty v orientačním běhu – MČR ve sprintu a MČR sprintových štafet. Formu po Mistrovství Evropy ve Švýcarsku prokázali hlavně naši reprezentanti, ve sprintu zvítězil Tomáš Křivda a Jana Knapová. V dramatickém závodě sprintových štafet vyhrály Pardubice.

Šternberské uličky zamotaly nejednomu závodníkovi hlavu

Závodníky čekaly tratě v historickém centru města Šternberk, v přilehlých parcích, a hlavně v okolí bývalého augustiniánského kláštera. Většina závodníků očekávala, že se poběží také v okolí gotického hradu Šternberk, nakonec se ale ukázalo, že prostor kláštera s množstvím průchodů, schodů a zdí nabídl orientačně náročný orienťák.

Pro kategorii mužů byla připravena trať dlouhá 2,1 km vzdušnou čarou s poměrně velkým převýšením 80 metrů, které běžci nastoupali hlavně u úvodní pasáži ve vilové čtvrti. Pro jasné vítězství si doběhl Tomáš Křivda, který už od první kontroly průběžně navyšoval své vedení a po loňském stříbru se letos mohl radovat ze zlaté medaile. Druhé místo obsadil Vojtěch Král, který na trati udělal několik menších chyb, které se v takto rychlém závodu neodpouští. Jeho ztráta v cíli činila 22 vteřin. Obhájce loňského titulu Jakub Glonek byl ještě o 4 vteřiny pomalejší než Král a skončil třetí. Medaili ale vůbec neměl jistou – ještě dvě kontroly před cílem na něj ztrácel nakonec 4. Miloš Nykodým jen jedinou vteřinu. Pátý doběhl Tomáš Kubelka a šestý Otakar Hirš.

1. Křivda Tomáš K.O.B. Choceň 12:42
2. Král Vojtěch SK Severka Šumperk 13:04 + 0:22
3. Glonek Jakub OK Kamenice 13:08 + 0:26
4. Nykodým Miloš SK Žabovřesky Brno 13:11 + 0:29
5. Kubelka Tomáš OK Lokomotiva Pardubice 13:16 + 0:34
6. Hirš Otakar SK Žabovřesky Brno 13:27 + 0:45

V ženách se pořadí na trati dlouho přelévalo mezi našimi nejlepšími sprinterkami Janou Knapovou a Terezou Janošíkovou. Ovšem horší volby Terezy Janošíkové na 11. a 12. kontrolu znamenaly ztrátu, kterou až do cíle smazat nezvládla. Vítězka Jana Knapová porazila Terezu Janošíkovou o 9 vteřin. S odstupem 25 sekund za vítězkou si pro bronz doběhla Adéla Indráková, těsně pod stupni vítězů skončily se shodným časem Tereza Čechová a Karolína Teplá. Na šesté pozici doběhla Johanka Šimková.

Sprintové štafety ovládly Pardubice

Nedělní Mistrovství ČR sprintových štafet se konalo v Litovli, v historickém centru a přilehlých parcích. Tratě byly velice rychlé a rozhodovala především pozornost při realizaci postupů mezi kontrolami. Závodníci se museli poprat také s vytrvalým deštěm a kluzkými silnicemi.

Jak je to již u sprintových štafet zvykem, první úsek běžely ženy, 2. a 3. úsek patřil mužům a finišovaly opět ženy. O medailích v závodě dospělých rozhodovaly sekundy. Po prvním úseku vedla štafeta SK Severka Šumperk (Anna Štičková), v závěsu bylo několik dalších štafet a rozestupy byly poměrně malé. Na druhém úseku se na čele vytvořila skupina Slovanu Luhačovice (Jonáš Hubáček), SK Žabovřesky Brno (Marek Minář) a Lokomotivy Pardubice (Martin Roudný), další štafety již nabraly ztrátu přes půl minuty. Stejné tři štafety se držely na čele také během třetího úseku, ovšem skvělou stíhací jízdu předvedl běžec Severky Šumperk Vojtěch Král, který na předávce svou ztrátu smazal. Bylo jasné, že právě tyto štafety budou bojovat o medaile. Závěrečný úsek byl velmi vyrovnaný, drobný náskok si celou dobu držela štafeta Lokomotivy Pardubice (Jana Knapová), která nakonec uhájila o pár vteřin vedení před Severkou Šumperk. Jako třetí finišoval tým SK Žabovřesky Brno (Adéla Indráková), ta ovšem vynechala kontrolu a byla diskvalifikována. Bronz tak připadl loňským obhájcům vítězství Slovanu Luhačovice.

Zlato tedy vybojoval tým OK Lokomotiva Pardubice v sestavě Jana Peterová, Martin Roudný, Tomáš Kubelka a Jana Knapová, stříbro putuje do SK Severka Šumperk (Anna Štičková, Martin Poklop, Vojtěch Král a Tereza Janošíková). Třetí místo bere TJ Slovan Luhačovice (Michaela Dittrichová, Jonáš Hubáček, Vojtěch Sýkora a Vendula Horčičková). Se ztrátou více jak minuty a půl pak doběhly další štafety, na 4. místě OK 99 Hradec Králové, dále OK Kamenice a druhá štafeta SK Žabovřesky Brno.

1. OK Lokomotiva Pardubice (Jana Peterová, Martin Roudný, Tomáš Kubelka, Jana Knapová) 44:33
2. SK Severka Šumperk  (Anna Štičková Poklop, Vojtěch Král, Tereza Janošíková) 44:39 + 0:06
3. OOB TJ Slovan Luhačovice (Michaela Dittrichová, Jonáš Hubáček, Vojtěch Sýkora, Vendula Horčičková) 45:00 + 0:27
4. OK 99 Hradec Králové (Tereza Kosová, Daniel Vandas, Jan Petržela, Denisa Kosová) 46:35 + 2:02
5. OK Kamenice (Lucie Semíková, Sebastian Šafka, Jakub Glonek, Tereza Čechová) 46:38 + 2:05
6. SK Žabovřesky Brno (Natalia Hiklová, Otakar Hirš, Ondřej Hlaváč, Tamara Miklušová) 46:51 + 2:18
Text: Matěj Burda | Foto: Český svaz orientačních sportů