Reprezentanti v běžeckém lyžování odletěli za závěrečnou přípravou k polárnímu kruhu

Finské Rovaniemi se stalo na několik týdnů domovem české reprezentace v běžeckém lyžování. V těsné blízkosti polárního okruhu se budou členové národního týmu připravovat až do prvního závodu Světového poháru, který se uskuteční ve finské Ruce 27.-29. listopadu.

Na sever Evropy odletělo dvanáct závodníků – Kateřina Razýmová, Kateřina Janatová, Petra Nováková, Tereza Beranová, Petra Hynčicová, Zuzana Holíková, Michal Novák, Luděk Šeller, Petr Knop, Adam Fellner, Jan Pechoušek a Tomáš Kalivoda.

Už s předstihem odcestovali autem také čtyři členové servisního týmu a trenéři Vasil Husák, Jan Franc a Dušan Kožíšek. Na silnicích vedoucích do 2500 kilometrů vzdáleného Rovaniemi strávili 48 hodin.

Kvůli vstupu do země museli všichni získat výjimku od finské administrativy. „Před odjezdem jsme podstoupili test na koronavirus, po příjezdu pak musíme absolvovat několikadenní karanténu, která nám ovšem nebrání v tréninku. Máme tu všechno připravené: pokoje, vlastní restauraci i další místnosti, které jsou do skončení karantény vyhrazeny pro náš tým. A samozřejmě můžeme také trénovat na sněhu,“ chválí podmínky Vasil Husák.

Světlo jen čtyři hodiny denně

Zázemí našli reprezentanti v Olympijském tréninkovém centru, kde mají k dispozici nejen vysněžený okruh o délce 3,3 kilometru, ale také atletickou halu, několik posiloven, regenerační linku, ubytování, restauraci či konferenční místnosti. „Je skvělé, že máme všechno na jednom místě. V tuto chvíli jsme tu z národních týmů sami, ale brzy by měly přijet také reprezentace Polska a Rakouska,“ dodává Vasil Husák.

V Rovaniemi aktuálně panuje teplé počasí – teplota se pohybuje několik stupňů nad nulou a prší. Reprezentanti se musejí kromě deště vyrovnat i s nedostatkem světla. V této roční době trvá na severu Finska den přibližně čtyři hodiny. V kombinaci s náročným tréninkovým režimem a uzavřeností reprezentační skupiny mohou být takové podmínky pro psychiku závodníků náročné. „Je pravda, že někdo tak dlouhé soustředění snáší lépe, pro někoho je to náročnější, protože potřebuje být v kontaktu se svými blízkými. Ale všichni jsou to profesionálové, na podobné podmínky jsou zvyklí a nyní se navíc dlouho neviděli, tak si mají hodně co říct,“ říká Vasil Husák. „Vzhledem k aktuální epidemické situaci v Evropě bylo takové soustředění jasně nejlepší možnou volbou.“

Přímo z Rovaniemi zamíří reprezentační tým do Ruky, která je vzdálena dvě hodiny autem. Následně se přesune k závodům Světového poháru v norském Lillehammeru (4.-6. prosince) a švýcarském Davosu (12.-13. prosince). Do Česka se tak běžci na lyžích vrátí v polovině prosince.