Evropské hry: Další norský triumf. Trojice Čechů se seřadila od 35. do 42. místa

Také druhý triatlonový závod na Evropských hrách v Krakově má norského vítěze. Po úspěchu Solveig Lovsethové se v závodě mužů radoval Vetle Thorn. Z trojice českých reprezentantů si ve středu 28. června nejlépe vedl Tomáš Zikmund, který obsadil 35. místo.

Na startovní molo v umělém jezeře Nowohucki se postavilo celkem 58 reprezentantů, kteří chtěli uspět při teprve druhých Evropských hrách a zároveň si připsat cenné body do olympijské kvalifikace. Nechyběla mezi nimi ani trojice závodníků v českých barvách – kromě Tomáše Zikmunda reprezentovali Jan Volár a Tomáš Kříž.

Po 1500 metrů dlouhé plavecké části vbíhal jako první z českých závodníků do depa právě Kříž, který byl na 31. pozici se ztrátou 38 vteřin. Zikmund byl 35. a Volár 42. V úvodních okruzích 40km cyklistické části se všichni tři zapracovali do druhého balíku na 29. až 50. místě. Postupně se ale celé skupině na technicky náročné trati, jejíž obtížnost ještě zvýšil déšť, dařilo stahovat ztrátu na čelo a v závěru se pak téměř celé startovní pole spojilo do jedné velké skupiny.

Pár stovek metrů před nájezdem do druhého depa ovšem došlo k pádu několika závodníků, při kterém skončil na zemi také Volár a závod pak dokončil s odřeným stehnem. Kříž se Zikmundem ztratili jen pár vteřin, když se jim podařilo pád objet. „Od chvíle, kdy jsme začali sjíždět první balík, byla cyklistika brutální. Jeli jsme takové tempo, že jsem neměl šanci dostat se dopředu, což se mi pak vyplatilo před depem,“ řekl Zikmund.

Tomáš Zikmund zakončil desetikilometrovou běžeckou část na 35. místě, když na vítězného Nora ztratil necelé čtyři minuty. „Není to výsledek, kterým bych se mohl chlubit. Aspoň nějaké pozitivum vidím v tom, že na rozdíl od minulého závodu v olympijském triatlonu v Madridu, jsem podal daleko vydařenější výkon,“ řekl Zikmund.

Nejlepší běžecký výkon z českých závodníků podal Jan Volár, který dotahoval ztrátu způsobenou pádem v závěru cyklistiky. Stačilo to ovšem jen na konečné 39. místo. Tomáš Kříž se při běhu propadl na 42. místo.

Triatlonový program uzavře na Evropských hrách sobotní závod smíšených štafet, který odstartuje v 10 hodin a bude ho možné sledovat přímým přenosem na europeangames.tv.

Výsledky
Evropské hry, Krakov (Polsko), 28. června 2023

Muži: 1. Vetle Thorn (Nor.) 1:46:50, 2. Shachar Sagiv (Izr.) 1:46:51, 3. Adrien Briffod (Švýc.) 1:46:52 … 35. Tomáš Zikmund 1:50:40, 39. Jan Volár 1:51:10, 42. Tomáš Kříž 1:52:02

Kompletní výsledky najdete zde.