Evropské hry: nejlepší z českých triatlonistek byla Kuříková na 25. místě

O cennou trofej z Evropských her, kterou je možné získat jen jednou za čtyři roky, přijelo do polského Krakova závodit 55 triatlonistek z 24 zemí. Nechyběly mezi nimi ani tři české reprezentantky, z nichž si nejlépe vedla Petra Kuříková na 25. místě. „Výsledek je pro mě velké zklamání,“ přiznala po závodě. Teprve druhou vítězkou v historii se stala Norka Solveig Lovsethová.

Ve druhém největším polském městě se závodilo nejen o vítězství v Evropských hrách, ale  také o důležité body do olympijské kvalifikace, o jejichž zisk usilovala trojice Petra Kuříková, Tereza Zimovjanová a Alžběta Hrušková. Český triatlon ovšem reprezentovala také rozhodčí Gabriela Raková.

Po 1,5 km dlouhé plavecké části, která se uskutečnila v rekreační vodní nádrži Nowohucki, naskakovala Kuříková na kolo jako 23. se ztrátou minuty a půl na vedoucí Britku Aldenovou. Zimovjanová s Hruškovou vyjížděly z prvního depa těsně za sebou na 38. a 39. místě s téměř dvouminutovým mankem.

V úvodu 40km rovinaté cyklistiky se Kuříková dostala do druhé větší skupiny, která na mokrých krakovských silnicích jezdila na 16. až 33. místě. Zimovjanová s Hruškovou pracovaly ve skupince na 37. až 42. místě.

Skupina Kuříkové se v dalších okruzích rozdělila – zatímco část závodnic se dotáhla do vedoucího balíku, který díky tomu narostl na 23 triatlonistek, česká reprezentantka zůstala v menší pětičlenné skupině, která přijela do druhého depa se ztrátou tří minut a dvaceti vteřin. „Udělala jsem chybu, když závodnice přede mnou začala ztrácet kontakt se skupinou a vznikla mezera, kterou už jsem nedokázala dotáhnout,“ vysvětlila Kuříková. Zimovjanová s Hruškovou sesedaly z kol ještě o minutu později mezi závodnicemi v balíku na 29. až 42. místě.

V 10km deštivém běhu, při kterém závodnice kroužily kolem jezera, si Kuříková doběhla pro konečné 25. místo se ztrátou pěti minut a 39 vteřin. „Z dnešního výsledku jsem hodně zklamaná. Před závodem jsem strávila tři týdny na vysokohorském soustředění ve Svatém Mořici, kde jsem trénovala s Rakušankou Hauserovou, která dnes brala druhé místo, přitom náš trénink byl velmi podobný. Velký vliv na můj výkon měla bolavá kyčel, kvůli které nemůžu už týden běhat a bolela mě také dnes před závodem,“ řekla Kuříková.

Tereza Zimovjanová dokončila závod na 33. příčce, Alžběta Hrušková byla 34.

Triatlonový program pokračuje v Krakově ve středu v 10 hodin, kdy do závodu mužů nastoupí Jan Volár, Tomáš Zikmund a Tomáš Kříž. V sobotu pak program vyvrcholí smíšenými štafetami.

Výsledky

Evropské hry, 27. června 2023

Ženy: 1. Solveig Lovsethová (Nor.) 1:57:05, 2. Julia Hauserová (Rak.) 1:57:15, 3. Jolien Vermeylenová (Bel.) 1:57:17 … 25. Petra Kuříková 2:02:44, 33. Tereza Zimovjanová 2:04:13, 34. Alžběta Hrušková 2:04:25

Kompletní výsledky najdete zde.