Evropský juniorský bronz získala v Táboře Hadravová. Český pohár pro Martina a Hruškovou

Po dvouleté pauze zaviněné koronavirovými opatřeními se Táborský triatlonový festival vrátil do závodního kalendáře ve velkém stylu. Při fantasticky obsazeném Evropském poháru juniorů zazářila bronzem Kateřina Hadravová. Závod Českého poháru v olympijském a sprint triatlonu ovládli v neděli 24. července David Martin a Alžběta Hrušková.

Do Tábora zamířili na Evropský pohár juniorů nejen závodníci ze starého kontinentu, ale z celého světa – zvítězil Kanaďan Beaulieu, bronz získal Australan Powers, závodili ale také triatlonisté z Brazílie, Kolumbie, Portorika nebo Hongkongu. „Máme nejnabitější startovní listinu v 38leté historii,“ řekl ředitel závodu Šimon Kuncl. Celkem do Evropského poháru juniorů zasáhlo 19 Čechů!

Při závodě juniorek mělo Česko hned dvě velké medailové naděje. Od začátku závodu se na medailových pozicích držela Dana Přikrylová, ale cílem bohužel neproběhla – v běžecké části odstoupila z prvního místa. „Byla jsem delší dobu zraněná a moje kyčel ještě není připravená na tak strmé seběhy, jako jsou tady v Táboře. Moc mě to mrzí, alespoň jsem si mohla užít hezkou atmosféru,“ řekla česká juniorka. „Zároveň moc gratuluji Kačce Hadravové, které jsem říkala, že může mít medaili, ale ona mi nevěřila.“

Plavecká část nenasvědčovala tomu, že by Hadravová mohla získat medaili. Po 750 metrech plavání v rybníku Jordán vylézala vody jako jedna z posledních. V dalším vývoji se ale posouvala dopředu. „Bohužel jsem špatně vyplavala a na kole jsem musel hrozně moc makat. Málem jsem přitom spadla a měla velké štěstí. Do běhu jsem šla jako čtvrtá,“ řekla Hadravová, která proběhla cílem jako třetí se ztrátou 22 vteřin na vítěznou Švýcarku Possbergovou. „Vůbec jsem takový výsledek nečekala. Je to můj největší úspěch. Neskutečné!“

Do závodu juniorů vstoupil nejlépe Jakub Mittner, který vyplaval na třetí pozici. Do nejlepší desítky se vešel i Šimon Michálek. Během 20km cyklistické části se závodní pole sjelo do početného balíku, ve kterém nechybělo hned šest českých reprezentantů. Pro nejlepší výsledek si z nich doběhl Jakub Marek, který obsadil 7. místo. Od medaile ho přitom dělilo 20 vteřin, od vítězného Kanaďana pak 51 sekund. Jen o šest vteřin později si doběhl pro 8. místo Šimon Michálek.

Český pohár pro Martina a Hruškovou

Startovní listinu Českého poháru ovlivnila nejen účast nejlepších českých juniorů v závodě Evropského poháru, ale také termínová kolize s reprezentačním soustředěním, které probíhá v Livignu.

Přesto se v Táboře představilo hned několik členů reprezentačního týmu a ve vodě si nejlépe počínal jeden z nich – David Martin si vypracoval osmnáctivteřinový náskok. Nejrychlejší čas si pak připsal také v cyklistické části, při které navýšil svůj náskok o další desítky sekund.

V běžecké části sice podal nejlepší výkon Filip Václavík, vítěz předchozího pohárového závodu na Konopišti, ale Martina už dostihnout nedokázal. Ten proto zvítězil v čase 59:08. Druhé místo patří Václavíkovi, bronz si z Tábora odvezl Filip Tlamka.

Závod žen se stal jednoznačnou záležitostí, když od startu až do cíle naplňovala roli favoritky Alžběta Hrušková. Z vody si odnesla 19vteřinový náskok, během cyklistické části pak navýšila odstup na své soupeřky do řádu minut. Nezaváhala ani při běhu. Cílovou rovinkou tak proběhla v čase 1:06:46, tedy o téměř čtyři minuty dřív než druhá Adriana Horňová. Třetí příčku obsadila Zuzana Pičmanová.

Český pohár v olympijském a sprint triatlonu bude pokračovat o víkendu 9.-11. září, kdy se uskuteční akce CITY TRIATHLON Karlovy Vary, jejímž vrcholem bude nedělní závod Světového poháru.

Výsledky

Táborský triatlonový festival, 24. července 2022

Evropský pohár juniorů, muži: 1. Mathis Beaulieu (Kan.) 58:26, 2. Davide Menichelli (It.) 58:37, 3. Toby Powers (Aus.) 58:57 … 7. Jakub Marek 59:17, 8. Šimon Michálek 59:23, 18. David          Korous 1:00:17, 19. Jakub Homola 1:00:21, 21. Jakub Souček 1:00:26, 40. Lukáš Plic 1:02:13, 43. Jakub Mittner 1:02:26, 47. Filip Nýdrle 1:02:47, 52. Ondřej Lemberka 1:03:29, 58. Jakub Pásler 1:04:06

Ženy: 1. Vanessa Possbergová (Švýc.) 1:06:41, 2. Romina Nádasová (Maď.) 1:06:58, 3. Kateřina Hadravová 1:07:03 … 22. Michaela Mitisková 1:10:11, 24. Julie Balcarová 1:10:20, 29. Barbora Jedličková 1:10:51, 33. Natálie Fraňková 1:11:20, 34. Veronika Holaniková 1:11:35, 40. Petra Dvořáková 1:12:36, Dana Přikrylová a Emma Ryšávková nedokončily

Kompletní výsledky najdete zde.

Český pohár, muži: 1. David Martin 59:08, 2. Filip Václavík 59:17, 3.  Filip Tlamka 59:23

Ženy: 1. Alžběta Hrušková 1:06:46, 2. Adriana Horňová 1:10:23, 3. Zuzana Pičmanová 1:12:04.14