Fejfar vládne Petřínu. Doběhl si už pro pátý triumf v Trailu Praha

Popáté z osmi ročníků vyhrál Trail Praha, desítku v petřínském parku pod Pražským hradem Ondřej Fejfar. „Mám to tady rád,“ usmíval se spokojeně v cíli druhého letošního závodu oblíbeného Trail Running Cupu.

Tentokrát sice neměl tak těžké soupeře, ale „naložil si“ sám. Patnáct hodin před zdejším startem doběhl do cíle jako druhý ve „vlnovém“ Karlovarském půlmaratonu (za 1:08:45). „Pak jsme zašli na pivo, přespali tam a dopoledne přejeli do Prahy,“ přiblížil předzávodní přípravu.

„Chtěl jsem vyběhnout nohy a i když mě nikdo nehonil, snažil jsem se běžet svižně sám. Běželo se mi dobře, jen v závěru už jsem to trochu vypustil,“ přiznal. Druhý Michal Zbuzek ztratil 2:21 minuty, třetí Adam Korecký 2:52.

„Ale takhle rychle jsem dva závody po sobě nedal, na horských závodech bývá někdy jeden den kratší Vertical a na druhý den delší závod, to je něco jiného. Naštěstí mě ještě nestihly začít bolet nohy, ale teď si budu muset dát delší volno,“ sděloval své pocity v cíli jeden z nejlepších českých horských běžců. Po rovinatějších závodech se teď vydává už do hor, za dva týdny se chystá na Grossglockner.

Rovinatějších… Ano, i obávaný Petřín olámal profilové zubatice. Okruh už dávno nepadá až ke smíchovskému tanku v jižní části a pak nešplhá stěnou nad letohrádkem Kinského zahrady ku Strahovu. Okolo sochy K. H. Máchy se drží více po vrstevnicích, byť stoupavých, tak běhatelných. Povětšinou na pevném povrchu, ať už asfaltových chodnících nebo dlážděných stezkách ale stále zůstává docela náročný. Letošní převýšení činilo na desítce 280 metrů. K tomu tradiční vedro, i když tentokrát stupnice teploměru atakovala třicítku zespodu…

Jako by se vítězi chtěla vyrovnat i vítězka. Možná má její výkon dokonce – aspoň relativně – vyšší hodnotu. Ivana Vávrů taky běžela v sobotu vpodvečer Karlovarský půlmaraton (8. žena za 1:34). Taky pak vyhrála na Petříně (za 51:57). 

Jenže na stupně vítězů si přinesla dvouměsíční dcerku, její druhý roční mrňous parkoval vedle v kočárku a osmiletý potomek pobíhal kolem. A to prosím s nimi a maminkou-babičkou přijela z Chomutova autobusem… „Běhání je pro mě radost a tyhle dva pěkné závody jsem si nemohla nechat ujít. Ale trénovat stíhám jen s kočárem se dvěma dětmi,“ pokrčila rameny 33letá dáma, nenápadně kojíce v cílovém stanu.

A jak se ji běželo v Praze? „Šlo to, malinko jsem si zaběhla a musela dvě holky předbíhat. Poslední schody už jsem vyšla (ale hodně svižně, pozn. aut., který ji byl v patách), ale ten malý náskok udržela,“ usmívala se spokojeně. To Julia Šimáčková, přítelkyně Ondřeje Fejfara a vítězka Brdského půlmaratonu, tentokrát jen fandila, přestože v Karlových Varech petřínskou vítězku o necelé dvě minuty porazila. 

Druhá tak skončila těsně Jana Vorlíčková, třetí pak hnedle „šnečice“ Martina Hampjesová. Doprovodnou pětku, tedy jeden okruh, vyhrála absolutně Alena Tylšová (Salming Pankrác, 22:02) před veteránem Pavlem Tallem (22:19).

Jako správnou zamilovanou vycházku zvolil závod známý moderátor Petr Vágner s přítelkyní Silvií Vlčkovou. „Dáme si pak klobásku a pivo a půjdeme na fotbal s Nizozemci,“ plánoval už před startem romantickou neděli. Dokonce pak musel uznat kvality své partnerky i ve výsledkové listině, kdy skončila kousíček před ním a užila si svoji chvíli slávy na stupních vítězů své kategorie. A ještě ji k tomu zahrál příznačný song – Sexbomb… 

Zasloužené uznání sklidily děti v počátku závodního programu, tak i nejstarší účastník, 76letý Karel Janový z Plzně, který už zaběhl nedávný Brdský půlmaraton. A třeba ocenit i třetího padesátníka Zdeňka Becka, který má za sebou drsný třívíkendový hattrick: nejprve rychlý Brdský půlmaraton TRC, pak vražedných 27 km na 7 pohoří v Jizerských horách a teď petřínskou desítku. „Běželo se mi už zase docela dobře, ale v týdnu jsem ty nohy hodně cítil,“ pravil skromně 12. muž zdejšího kompletního pořadí.

Trail Running Cup pokračuje královskou Krkonošskou 50 o první srpnové sobotě, ve Špindlerově Mlýně bude připraven i půlmaraton, který se taktéž započítává do celkového pořadí TRC.

Kompletní výsledky najdete  zde.