Frintová opět v TOP 10 na mistrovství Evropy! Ve Valencii obsadila 9. místo

Vendula Frintová opět prokázala, že patří do mezinárodní triatlonové špičky! Na evropském šampionátu v olympijském triatlonu ve Valencii vybojovala 9. místo. Ve Španělsku se v sobotu 25. září představili také Petra Kuříková (16.), Jan Volár (32.) a Jan Čelůstka (48.).

Centrem závodu se stala zátoka valencijského přístavu, kde se v blízkosti luxusních jachet konala 1500m plavecká část rozdělená do dvou okruhů. Při cyklistické části triatlonisté kroužili kolem zátoky, kterou na 38km trati objeli celkem osmkrát. Po jejím břehu pak vedl i závěrečný 10km běh.

Vendula Frintová vylézala po plavecké části z vody na 26. pozici se ztrátou 67 vteřin na nejrychlejší plavkyně. Petra Kuříková šla z vody jako 33. Obě české reprezentantky se na kole dostaly do druhého balíku, který čítal přibližně 18 triatlonistek. Na čele přitom ujížděla skupina 16 závodnic, jejíž náskok se v průběhu závodu zvyšoval – v druhém depu už čítal 2:13 minuty.

Frintová vybíhala z druhého depa jako jedna z prvních ve druhé skupině a díky třetímu nejlepšímu běžeckému výkonu se rychle posouvala pořadím nahoru! Do cíle po vysokou hodinovou věží ve valencijské marině přiběhla jako devátá! Na vítěznou Švýcarku Julie Derronovou ztratila 2 minuty a 20 vteřin.

„TOP 10 na mistrovství Evropy je vždy velmi dobrý výsledek, zejména když přihlédnu k těm zdravotním problémům, které mě v poslední době sužují,“ hodnotila závod Frintová. „Ale ztráta devíti vteřin po plavání na první cyklistický balík mě při tomto vývoji závodu bude mrzet ještě dlouho. Bohužel se startovním číslem 1 je výběr startovního místa na pontonu vždy velká loterie a dnes jsem na to doplatila úplně stejně jako před dvěma lety ve Weertu. Ještě bych chtěla moc poděkovat českým fanouškům na trati, kteří byli opravdu hodně slyšet.“

Petra Kuříková šla naopak do běžecké části jako jedna z posledních v rámci své cyklistické skupiny. Také ona ovšem díky jedenáctému nejlepšímu běžeckému času vystoupala výsledkovou listinou vzhůru – patří jí konečné 16. místo se ztrátou 3 minuty a 23 sekund.

„Byla jsem hodně zklamaná z plavecké části. Co se dnes dělo ve vodě, to bylo šílené – tahání za nohy, za dres… To by si v závodě Světového poháru nikdo nedovolil. Po prvním okruhu jsem byla úplně vzadu, při druhém jsem se snažila prokousat trochu dopředu. Nakonec z toho byl druhý balík v cyklistice, na které se toho příliš nedělo,“ popisovala závod Kuříková. „Při běžecké části jsem bojovala s horkem, bylo asi 28 °C, přesto jsem se snažila koncentrovat na svůj rytmus a věřila, že se mi povede někoho seběhnout. Nakonec z toho bylo 16. místo, se závodem ale úplně spokojená být nemůžu, protože se mi nepovedlo plavání.“

Z dvojice Čechů byl lepší Volár

V závodě mužů šel jako první z českých reprezentantů z vody Jan Volár, který do první depa vbíhal jako 32. Janu Čelůstkovi patřila po první disciplíně 45. pozice, ze které ztratil 53 sekund na nejrychlejšího Slováka Vargu.

Volár se v cyklistické části, kterou ovlivnil déšť a mokrá trať, postupně propracoval do vedoucí skupiny, která při příjezdu do druhého depa čítala 37 závodníků! Český reprezentant pak vstupoval do běžecké části jako jeden z posledních členů tohoto početného balíku. Modrou cílovou branou proběhl na 32. pozici, ze které ztratil na zlatého Francouze Doriana Coninxe 4:10 minuty. Vylepšil tak své dosavadní maximum na evropském šampionátu v olympijském triatlonu, kterým bylo 34. místo z Kitzbühelu 2017.

„Ve vodě mi bohužel odplavala ta první skupinu, kterou jsme pak sjížděli na kole. Na začátku měli náskok přibližně 30 vteřin, ani jsem nevěřil, že se nám je pojede dojet. Stálo to hodně sil a cítil jsem, že se v tom velkém horku přehřívám, protože se celá cyklistika jela hodně rychle. Tušil jsem, že běh kvůli tomu nebude dobrý, tak jsem ho začal zvolna. Doufal jsem, že tu budu do dvacítky, tak je pro mě celkový výsledek trochu zklamání,“ řekl Volár.

Čelůstka rozjel cyklistickou část v menší čtyřčlenné skupině, zakončil ji v patnáctičlenném balíku, který přijel do depa jako druhý s přibližně dvouminutovou ztrátou. Z něho si doběhl pro konečné 48. místo.

Výsledky

Mistrovství Evropy, Valencie (Španělsko), 25. září 2021

Ženy: 1. Julie Derronová (Švýc.) 1:51:43, Annika Kochová (Něm.) 1:52:08, 3. Sian Rainsleyová (V.Brit) 1:52:19 … 9. Vendula Frintová 1:54:03, 16. Petra Kuříková 1:55:06

Muži: 1. Dorian Conninx (Fr.) 1:41:03, 2. Roberto Sanchez (Špan.) 1:41:22, 3. Antonio Serrat (Špan.) 1:41:41… 32. Jan Volár 1:45:13, 48. Jan Čelůstka 1:48:27

Kompletní výsledky najdete zde.