Havlíčkobrodský půlmaraton  Aneb: „To nejhezčí z Havlíčkova Brodu při jednom závodě“.

V sobotu 5. září 2021 se uskutečnil již 9. Ročník Havlíčkobrodského půlmaratonu. Letos se stal zároveň veteránským mistrovstvím ČR v této disciplíně, proto se do Brodu sjeli borci prakticky ze všech koutů naší vlasti.

Startérkou a tváří závodu se tentokrát stala mnohonásobná Mistryně ČR a reprezentantka v bězích Moira Stewartová, překvapil i její bratr Gerron, který se předvedl jako zpěvák a skladatel při hodinovém vystoupení.

Za krásného slunečného počasí se závodu zúčastnilo téměř 500 závodníků a společně s jejich doprovodem se v areálu Plovárenské pohybovalo více než 1000 osob. Velmi příjemná byla účast 133 dětí. Velice zábavnou podívanou nabídly firemní a týmové štafety – do závodu nastoupilo 30 týmů, zvítězila štafeta BOSCH runners 1:21:44. Do hlavního závodu nastoupilo celkem 176 závodníků. Potěšil i vzrůstající zájem o městskou 5ku, která u nás nese název Lidový běh – celkem 64 nadšenců. Tento závod ovládl novoměstský atlet Daniel Dočkal v novém traťovém rekordu 17:35. Mezi dívkami byla nejrychlejší Martina Sokolová 22:07

V hlavním závodě si pro celkové vítězství si doběhl Jan Kohut z týmu Fénix Sport Blansko (1:12:02), který svým časem zároveň stanovil nový traťový rekord a zvítězil také v MČR kategorie 35–40let. Na druhém a třetím místě pak skončili „Běžci z Vysočiny“ Jakub Exner (1:13:09) a David Vaněk (1:15:05) z klubu SwobodaPteam Jihlava.

V ženách se nejvíce dařilo čáslavské vytrvalkyni Janě Pilařové (1:23:57), která však nemá ještě veteránský věk a tak se Mistryní ČR v kategorii 40–45let stala v závodě stříbrná Denisa Kozáková (1:35:33) z Hvězdy Pardubice Bronzový stupínek pro sebe nakonec vybojovala Zuzana Ernestová (1:38:16), členka týmu SK DOLAR HAJNICE, která se stala Mistryní ČR v kategorii 45-–0 let.

Cenu za nejhodnotnější výkon si, ale zaslouží Václav Valíček (vítěz kategorie 70–75 let), který v 71 letech zaběhl půlmaratón za 1:36:15 a v absolutním pořadí skončil na 52. místě a nechal za sebou mnoho borců, kteří by mohli být jeho vnuky.

Velké díky patří partnerům akce: Městu Havlíčkův Brod, společnostem B:GROUP, ACO, FUTABA CZECH, s.r.o., Chládek a Tintěra, a.s., Spider, Zdravotní pojišťovně Ministerstva vnitra, JUST4WEB.CZ, Auto Racek, a.s., Mitoma – rodinné vinařství, REBEL pivovar Havlíčkův Brod, VAK, a.s., Kaufland, Pleas, a.s., Hartman RICO, Tiskárny HB, Městské lázně NMNM, Robinson Jihlava, Šiklanda dále všem dobrovolníkům (na zajištění akce se podílelo cca 70osob), kteří skvěle pomáhali na trati, a rovněž všem divákům a fanouškům za výbornou hlasovou podporu.

Velmi spokojený s účastí byl i manažer pořádajícího spolku SPORT FACTORY TEAM Mgr. Tomáš Nejedlý, který potvrdil, že na příští jubilejní 10. ročník připraví se svým týmem několik překvapení pro závodníky. Výborná je i mediální prezentace závodu reportáž se objevila na ČT4 sport, v internetových TV, rádiových vstupech i tištěných médií.

Ředitel závodu Ing. Jiří Brychta ještě dodal, že termín jubilejního půlmaratonu bude s největší pravděpodobností sobota 24. 9. 2022. Po MČR veteránů se budeme ucházet o pořádání Krajského přeboru v půlmaratonu. Náš cíl je přinést sport do centra krásného Havlíčkova Brodu a přivést k aktivnímu životnímu stylu co nejvíc dětí i jejich rodičů, proto se opět můžete těšit i na populární štafety, lidový běh a dětské závody.

Zkrátka chceme naplňovat naše moto: „Děláme sport srdcem“.