Hus Muž se pojede jako časovka!

Hus Muž se pojede jako časovka!

Populární duatlonový závod HusMuž, který je součástí českého poháru XTERRA a každoročně láká desítky účastníků dnes oznámil podrobnosti k letošnímu ročníku. Koronavirová opatření zapříčinila změnu systému startu a několik dalších detailů, i přesto pořadatelé chtějí závod uspořádat. 17. října se tak znovu promění Křišťanovický rybník v závodní areál.

Původní květnový termín zhatil faktický lockdown České republiky, pořadatelé okolo Michala Pilouška proto přesunuli závod na říjnový termín, který se zdál bezpečný. „Bohužel situace se opakuje. Nechceme ale naše příznivce ošidit o jediný pohárový duatlon letoška, a proto přicházíme se záložním plánem.“ Všechny starty se odehrají intervalově. Závodníci budou startovat po 30 vteřinách dle předem připraveného časového harmonogramu. „První pojedou elitní závodníci, tak aby nemuseli předjíždět moc hobíků, ale právě pro ně je závod určen především, proto nerušíme žádné délky tratí a naopak věříme, že nekontaktní forma může přitáhnout i nováčky, kteří by se báli mačkanice na trase závodu.“ Vysvětluje Piloušek. Ostatně dobrým příkladem je moravský Valachyman, který se taktéž jede intervalově a hostí stovky účastníků.

Na výběr bude pro dospělé ze dvou délek duatlonu. Hlavní závod se skládá ze 3km běhu, 24km na horském kole a 8km běhu. Kratší závod Sprint-Hobby se bude konat na tratích 1,5km běhu, 12km horského kola a 3km běhu. Na obě tratě je možné postavit také tří nebo dvoučlennou štafetu, kdy každý člen absolvuje jeden či dva segmenty závodu. Obtížnost trasy kola není nijak velká, vždyť pořadatelé cílí právě na nováčky a hobíky. Běh zavede všechny do hlubokých lesů v okolí řeky Blanice i na hrad Hus, který dal závodu jméno. „Závod lze absolvovat i na trekovém kole, budeme čekat na všechny borce a každý si odnese kromě účastnické medaile i nezapomenutelný zážitek.“ Slibuje Michal Piloušek.

Pro děti je tentokrát připraven pouze závod v běhu, ale trasa nebude jen tak obyčejná. Okruh totiž bude z většiny kopírovat světově známou smyčku XTERRA ShortTracku, kde se ještě před měsícem proháněla esa světového triatlonu. „Z důvodu bezpečnosti nebudeme pořádat duatlon, ale běh po našem ShortTracku bude nezapomenutelný zážitek.“ Registrace pro děti je na místě od 8 do 9:00, start poté v 9:30. Dospělé závody se mohou registrovat do 11:00, start hlavního závodu je ve 13:00. Kratší závod Sprint Hobby startuje již v 11 hodin, proto je možná registrace jen do 10 hodin. Doporučujeme se ale přihlásit předem, než dojde k naplnění limitu závodu 100 osob.

Patrně vás napadne, jaká další opatření se chystají. Limit dětských běhů je 100 účastníků. Limit závodů dospělých taktéž 100 účastníků. Tím pořadatelé dodrží limit 130 osob na jedné venkovní akci včetně pořadatelů. Po skončení závodu neproběhne tradiční vyhlášení vítězů, pouze tři nejlepší v každé kategorii budou oceněni ihned po doběhu závodu. Pořadatelé žádají doprovody závodníků, aby se neshlukovali a dodržovali odstup 2 metrů. Závodníci během příprav materiálu v depu musí používat roušky, smějí je odložit až před startem závodu. Pořadatelé připraví občerstvení zabalené a budou samozřejmě používat roušky a rukavice.

I přes všechna tato opatření pořadatelé věří, že bude letošní HusMuž skvělým zážitkem a zvou všechny sportovce na start. Registrace do všech kategorií běží na webu www.xterra.cz v sekci Czech Tour. Neváhejte a nenechte si letošní poslední závod ujít!